turistik doğu ekspresi blog
Anadolu,  Seyahat,  Seyahat Rehberi

Doğu Ekspresi Turu Nasıl Yapılır? Bilet, Fiyatlar, Tüm Bilgiler

Doğu Ekspresi turu şüphesiz, Türkiye’de yapılması gereken şeyler düşünüldüğünde ilk akla gelen deneyimlerden bir tanesi. Özellikle son birkaç yılda oldukça popüler bir yolculuk haline gelen Doğu Ekspresi turu, Türkiye’de ölmeden önce yapılması gerekenler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

Ben de bir Gezginilla olarak tabii ki bu efsane deneyimi yaşadım. Asla eksik kalamamjdjd. Üstelik bu masalsı yolculuğu yılbaşına denk getirerek de unutulmaz anılar biriktirdim. Şova bak! millet bilet bulamıyor adam yılbaşını Doğu Ekspresinde geçirmiş 🙂

yılbaşında turistik doğu ekspresi
Yılbaşında Turistik Doğu Ekspresi

Gece kalmışım yine bir başıma, Turistik Doğu Ekspresinde girdim yılbaşına! 😀 Evet, 2021’den 2022 yılına yani yeni yıla bu trende giriş yaptım! Ufak bir fragman isterseniz hemen şu videodan yemek vagonundaki fantastik geri sayıma şahit olabilirsiniz 🙂

Turistik Doğu Ekspresi turunda yaşadığım anları @macitilla kullanıcı adımla Instagram hesabımdan da bol bol paylaştım. Ee yılbaşına rağmen bilet bulmuşum, seyahatimin şovunu da yapayım bi zahmet. Paylaşım yaptıkça da aslında merak edilen birçok soru olduğunu fark ettim. Bu yazıyı da bir nebze olsun sizlere yardımcı olması adına da hazırladım.

doğu ekspresi ankara çıkışlı
Doğu ekspresi bizi bekliyor 🙂

En çok gelen soru Doğu Ekspresine bilet nasıl buldun oldu. Diğer çok sorulan sorular da ağırlıklı olarak Doğu Ekspresi’ne nasıl bilet alınır? Doğu ekspresi bilet fiyatları nedir? Turistik Doğu Ekspresi ile Doğu Ekspresi farkı nedir, Doğu Ekspresi kaç saat sürüyor vs şeklindeydi.

Doğu ekspresi blog yazısında, Kars garından trene bindiğim andan itibaren Ankara’ya kadarki bütün yolculuğumu, deneyimlerimi, nelere dikkat edileceğini, yanınıza mutlaka almanız gerekenleri ve en önemlisi Turistik Doğu Ekspresi turunun ne kadara mal olduğunu, yemek vagonu fiyatlarını, dikkat edilmesi gereken her şeyi anlatacağım. Hazırsak başlayalım!

kars garı doğu ekspresi
Kars Garı Doğu Ekspresi

Doğu Ekspresi turu yaparken inanılmaz videolar da çektim. Manzaralarda resmen kafayı yedim. Bu efsane görüntüleri de Doğu Ekspresi VLOG olarak Youtube kanalıma yükledim. Bu video’da manzara görüntüleri dışında Turistik Doğu Ekspresinin içi, dışı, odalar, durak yerleri, yemekler gibi çok sayıda bilgilendirici şeyler de bulunuyor. Hem kendime, tarihe not olarak hem de bir kişiye belki faydası dokunursa diye çektiğim videomu izlemek isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz:

Turistik Doğu Ekspresi VLOG

İçindekiler ve Konu Başlıkları

 1. Turistik Doğu Ekspresi ile Doğu Ekspresinin Farkı
 2. Turistik Doğu Ekspresinin Özellikleri
 3. Doğu Ekspresi Ana Hat Treninin Özellikleri
 4. Örtülü Kuşetli Ne Demek?
 5. Doğu Ekspresinin Güzergahı
 6. Tren Yolculuğu Kaç Saat Sürüyor
 7. Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2024
 8. Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Bulunur
 9. Doğu Ekspresi Tur Firmaları
 10. Doğu Ekspresinde Yemek ve Fiyatlar
 11. Trenler Temiz mi
 12. Trende Güvenlik Nasıl
 13. Doğu Ekspresi Odaları Kitleniyor mu?
 14. Doğu Ekspresinde Valizler
 15. Odaların Sıcaklığı
 16. Tren Yolculuğu Yorucu mu
 17. Trende Gürültü Oluyor mu, Uyuyamama Durumu Olur mu?
 18. Çocukla Doğu Ekspresi Turu Yapılır mı
 19. Odalarda Elektrik ve Priz
 20. Trende İnternet Var mı, Telefon Çekiyor mu?
 21. Doğu Ekspresinde En iyi Fotoğraf Nerede Çekilir
 22. Doğu Ekspresi Alışveriş Listesi
 23. Turistik Doğu Ekspresi Turu Toplamda Ne Kadara Mal Oldu
 24. Alternatif Doğu Ekspresi Turu
 25. Trenle Başka Nereye Gitsek?

Başlıklardan gözünüz korkmasın kısa kısa her konuya değinmeye çalıştım 🙂

doğu ekspresi bilet fiyatları 2022
Klasikleşen doğu ekspresi pozu 🙂

Turistik Doğu Ekspresi ile Doğu Ekspresinin Farkı

Öncelikle Ana Hat Doğu Ekspresi ile Turistik Doğu Ekspresi arasındaki farklara değinelim. Çünkü artık yoğun talep nedeniyle bu hatta Turistik Doğu Ekspresi treni de eklendi.

TCDD bu yoğun talebi karşılamak için hep var olan Doğu Ekspresi Ana Hat trenin yanına 2019 yılında Turistik Doğu Ekspresi trenini ortaya çıkardı. Benim seyahat ettiğim tren de Turistik Doğu Ekspresi idi. Alttaki fotoğraf gibi aşırı turistik 😀

aşırı turistik doğu ekspresi
Aşırı turistik Doğu Ekspresi

Elin İngilizi bile taa nerelerden bu tren için Kars’a gelmiş. Ülkemiz gerçekten cennet 🙂

Turistik Doğu Ekspresinin Özellikleri

Turistik Doğu Ekspresinin kuşetlisi, örtülüsü falanı filanı yok. Dümdüz tren. Vagonların hepsi yataklı. Vagonlardan biri tamamen restoran bölümünden oluşuyor. Turistik Doğu Ekspresi 120 kişilik kapasitede ve odaları 2 kişilik.

turistik doğu ekspresi turu
Turistik Doğu Ekspresi odası

Odaların içinde yataklar nevresimleri geçirilmiş halde veriliyor. Tek yapmanız gereken yukarıdaki yatağı aşağıya indirmek. Hop yataklar hazır. Alttaki oturduğum yatak ayrıca 2 kişilik rahat bir koltuk da oluyor. Trene ilk geldiğinizde odada sizi 2 koltuk karşılıyor.

Odanın camı yukarıdan ufak bir şekilde şehir içi otobüslerindeki gibi kındırırarak açılıyor. Kındırmak fiilini de kullanmı oldum böylelikle. Bit artık 2022 😀

Her odada uzunca bir perde de bulunuyor. Çektiğiniz anda kimse sizi görmüyor. Güneşi de çok güzel engelliyor.

Turistik Doğu Ekspresinin her odasında lavabo, 1 priz ve geniş bir masa da bulunuyor. Masanın altında eşyalarınızı ve yiyeceklerinizi koyabilmeniz için 2 tane göz bulunuyor. Masanın altındaki diğer kısımda da otellerdekine benzer şekilde mini bir buzdolabı bulunuyor. Gayet de iyi soğutuyor! Youtube videosunda hepsinin detaylı görüntüleri var.

Yatağın karşısında ise 2 adet askılık bulunuyor. Askıların üzerinde de valizlerinizi ve montunuzu bırakabileceğiniz çok geniş bir alan daha bulunuyor. Şimdi sayınca fark ettim. Odalar biraz küçük aslında ama bunca şeyi sayınca küçük olmadığını düşünüyorum 🙂

Son olarak Turistik Doğu Ekspresinde evli/bekar fark etmeksizin kız-erkek olarak seyahat edebiliyorsunuz. Kimse gelip karışmıyor. Bu bilgiyi verdim çünkü ana hat treninde işler biraz karışıyor. Altta bu konuya değineceğim.

Turistik Doğu Ekspresinin detaylarına TCDD’nin resmi sayfasından göz atabilirsiniz.

doğu ekspresi manzara
Doğu ekspresi manzara

Gelelim diğer yadigar, yıllarca gidip gelen Doğu Ekspresi Ana Hat Trenine..

Doğu Ekspresi Ana Hat Treninin Özellikleri

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni ise biraz karışık ama kolay. Bu trende de 3 farklı vagon bulunuyor. Pulman, örtülü kuşetli, yataklılı. İsimleri çok mu düşündüler acaba 🙂 Son dönemde turistik trenin hizmete başlamasıyla yataklı vagon kaldırılmış.

– Pulman vagon bildiğimiz otobüs gibi 2 koltuklu olanı. Yani tercih edilmemesi gereken vagon.

– Örtülü Kuşetli vagon oda gibi ve 4 kişilik. Bu koltuklar ranza gibi 2 sağda 2 solda açılabiliyor. Temiz nevresimler ekstra veriliyor. Yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz.

Örtülü Kuşetli Ne Demek?

Trendeki 4 kişilik odalara örtülü kuşetli deniyor. Odanın içinde 4 kişilik 2 sağda 2 solda olmak üzere ranza şeklinde 4 yatak bulunuyor.

2 kişi seyahat edecekler,sevgililer veya eşler için 4 kişilik örtülü kuşetli oda çok mantıklı. Yani 2 kişi için 4 kişilik bilet alacaksınız. Diyelim ki almadınız. O durumda tanımadığınız diğer 2 kişi de vagonu sizinle paylaşıyor. Üstelik akşam olunca vagonları kadın ve erkek olarak ayırıyorlar. İran sen misin ? 😀

Eğer Turistik Doğu Ekspresi ile seyahat etmeyecekseniz az çok demeden odanızı kesinlikle 4 kişilik alın. Hatta biletleri alırken diğer 2 bileti öğrenci şeklinde alın. Muavin gelip sorarsa da öğrenci arkadaşlar gelemedi dersiniz 🙂

Yine örtülü kuşetli odanın ortasında küçük bir masa bulunuyor. Turistik trendeki masaların 4’te 1’i büyüklüğünde bir masa.

Odadaki cam da yine turistik trendeki gibi yukarıdan azıcık açılabiliyor. Cam açma durumu önemli çünkü odaların içi inanılmaz sıcak oluyor. Şort tişört oturulur yani o derece!

Odaların sıcaklığını da yine her 2 trende de kendiniz yukarıdaki düğmelerden ayarlayabiliyorsunuz. Yine uzunca bir perde ile dışarıyla bağlantıyı kesebiliyorsunuz.

Doğu Ekspresi ana hat trenini daha detaylı incelemek isteyenler TCDD’nin internet sayfasından şu linkten göz atabilir.

doğu ekspresi gezi turu
Doğu Ekspresi gezi turu

Doğu Ekspresinin Güzergahı

Yukarıda özelliklerini anlattığım her 2 tren de Ankara – Kars arasında gelip gidiyor. Normal Doğu Ekspresi non-stop bir şekilde Allah ne verdiyse 10 dakikalık ufacık molalar ile ortalama 50 duraklı bir yolculuk gerçekleştiriyor.

Turistik Doğu Ekspresi ise 29 durakta mola veriyor. Ancak hem gidişte hem de dönüşte aşağıda detaylarını vereceğim bazı şehirlerde 2-3 saatlik gezme molaları veriyor. Bunun detaylarına ileride değineceğim ancak şimdiden kısaca bilgi vermem gerekirse,

Turistik Doğu Ekspresi

 • Ankara-Kars yönü giderseniz
 1.  Erzincan’da 2 saat
 2. İliç’te 3 saat
 3. Erzurum’da 3 saat mola veriyor.
 • Kars – Ankara yönü giderseniz,
 1. Erzincan’da 3 saat,
 2. Sivas Divriği’de 2,5 saat ve
 3. Sivas Bostankaya’da 3,5 saat mola veriyor.

Bu efsanevi trende bu molalar gerçekten enfes düşünülmüş. Hem trenin keyfini yaşıyorsunuz hem de saydığım şehirlerin meşhur yemeklerini yiyip mutlaka görülmesi gereken yerlerini gezme fırsatı yakalıyorsunuz. Nerden baksan kral hareket!

Hemen bu noktada önemli bir parantez açalım. Turistik Doğu Ekspresini Ankara – Kars yönünde kullananlar için çok faydalı bir link bırakacağım. Bu link 3 saatlik Erzurum molanızda çok fazla işinize yarayacak! Hem Erzurum gezisi hem de cağ kebabı önerileri için alttaki linke tıklayın.

Ayrıca hem Turistik hem de Doğu Ekspresi treni ile Erzurum’dan geçenler için çok lezzetli cağ kebabı siparişi verebileceğiniz Erzurum restoranları bulunuyor. Detaylar linkte!

Erzurum’da ekstra vakti olanlara ve kar havası almak isteyenlere de bir Palandöken linki bırakalım. Palandöken Kayak Merkezi, Erzurum merkeze sadece 4 km uzaklıkta. Aklınızda olsun. 🙂

Bu arada Turistik Doğu Ekspresinin mola verdiği Divriği ve Sivas hakkındaki yorumlarımı, maliyetlerini, yeme içme fiyatlarını, bu turlara katılmalı mıyız sorularının cevaplarını da en kısa sürede ayrı bir blog yazısı olarak yazıp buraya da linkleyeceğim. Kafanızda hiçbir soru işareti kalmayacak! 🙂

erzincan tren garı turistik doğu ekspresi durağı
Erzincan Tren Garı Turistik Doğu Ekspresi Durağı

Tren Yolculuğu Kaç Saat Sürüyor

Çok saat sürüyor 🙂 Şöyle kii,

Turistik Doğu Ekspresi

 • Ankara-Kars yönü toplamda 1 gün 7 saat 41 dakika sürüyor.
 • Kars – Ankara yönü toplamda 29 saat sürüyor.

Tabii bu sayılar kağıt üzerinde.

Doğu Ekspresi turumuzu biz Kars’tan Ankara’ya dönüş şekliyle almıştık. Normal şartlarda turistik trenin dönüş süresi ortalama 29 saat yazmasına rağmen 35 saatte dönüş yaptık. Evet 35 saat! Ama durun bir dakika yahu heemen ohaa nidaları atmayın! Bu durum bizim canımızı asla sıkmadı. Hatta seyahatin daha uzun sürmesini istedik. Çünkü hemen her şey bir masal gibiydi. Anlatacağım, devam edelim 🙂

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni

Ankara-Kars yönü toplam  1 gün 2 saat 15 dakika sürüyor.

Kars – Ankara yönü toplam  1 gün 22 dakika sürüyor.

doğu ekspresi erzincan molası
Doğu ekspresi Erzincan molası

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2024

Gelelim zurnanın ilk zırtt dediği yere. İkincisi yazının en sonunda toplam Doğu Ekspresi turu maliyeti kısmı. Maliyetler önemli arkadaşlar. Malum Türkiye ekonomisinde turistik trene bütçe ayırabilmek bile bir hayli lüks oldu!

Evet ülkemizin şu anki malum ekonomik şartlarından ötürü hemen herkesin ilgisini en çok çeken bölüm sanırım burası. Boş yapma da kaça gezdiniz, bu seyahat ne kadara mal oldu sorularınızı duyar gibiyim. Bu sorular haliyle instagram’dan da çok soruldu. Dedim ki blog yazısını bekleyinjdjdj. Eee 2 tık kazanırız fena mıkdkd. Şaka şaka herkese söyledim ve hemen herkes ödediğimiz paralara şok oldu. Hayır anlamadığım bin TL’ye falan mı gezeceksiniz bu enflasyonist ortamda cidden onu da anlamıyorum. Neyse ben devam edeyim..

Doğu Ekspresi bilet fiyatları ne kadar sorusu da oldukça araştırılan bir konu.

Turistik Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları 2024

Turistik Doğu Ekspresi tek yön fiyatı 2022 yılında

 • 1 oda 2 kişilik fiyatı tek gidiş: 12.000 TL (Kişi başı 6000TL)

Doğu Ekspresi Ana Hat Treni Bilet Fiyatları 2024

2024 Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları da zamlardan nasibini almış.

Pulman Kişi Başı420 TL
Örtülü Kuşetli Vagon Kişi Başı720 TL
Örtülü Kuşetli Vagon 4 Kişi2.880 TL

2024 Doğu Ekspresi bilet ücretleri bu şekilde. Hemen şu linkten bilet sorgulaması yapabilirsiniz.

Doğu Ekspresi bileti ne kadardır ve nereden alınır sorusunu da cevapladığımıza göre gelelim bilet bulma işine. Bilet fiyatlarından sonra en önemli konu da asla bulunamayan Doğu Ekspresi biletleri! Toplanın büyük oyunu anlatacağım. Evet, kartlar yeniden dağıtılıyor!

doğu ekspresi yeni yıl kutlaması
Yılbaşında Doğu Ekspresi bileti bulunca me

Şimdii, biz Doğu Ekspresi turuna bir tur firması ile çıktık. Hepinizin bildiği gibi asla bilet bulunamadığı için mecburi bir şekilde bu yola yöneldik. Zaten gezginilla’yı bilen bilir. Seyahatlerinde asla tur firması ile gezmeyi sevmez. Hayatım boyunca bir kere tur ile Kapadokya Erciyes turu yapmıştım 2017 yılbaşında. Bir diğeri de 2021 yılı Ekim ayında 4 günlük bir Doğu Karadeniz Turu yapmıştım. Karadeniz turunun detaylarına, yeri gelmişken, alttaki linkten ulaşabilirsiniz. Neden turla gittim, nereleri gezdik, tur deneyim nasıl falan hepsini anlattım..

Evet ne diyorduk.. Doğu Ekspresi turuna bir tur firması ile çıktığımız için hemen her yerde tur rehberi ile seyahat ettik. Sağ olsun bize hemen her bilgiyi en ince detayı ile anlattı. Buradan İdris Kralına da selam olsun!

Rehber bey ile bir tık samimi olunduktan sonra aklımı en çok kurcalayan soru olan “yahu bu Doğu Ekspresi biletleri nasıl alınıyor, bilet bulunamıyorsa bu instagrama fotoğraf atan canlılar kim?” sorusunu yönelttim. Aldığım cevap da beni adeta şok etti. Hazır mısınız? Aazz sonraaafkfkf

Yok yok, şöyle ki, TCDD Turistik Doğu Ekspresi biletlerini hatta vagonlarını ayrı ayrı bir tur firmasına satıyormuş. Oha! Olaya bakar mısınız? Yazık gariban insanlar da(gariban demeyelim de umutlu diyelimdjdj) bir umut TCDD internet sayfasında f5 yaparak bilet bulmayı bekliyor! Bu duruma gerçekten çok şaşırdım. Resmen halk kandırılıyor. Bu arada tur firmaları da yine aynı fiyattan alıyormuş biletleri. Tur firmasının kazancı da işte Doğu Ekspresi turuna ekstra otel, gezi turu, yemek mekanı falan ekleyerek oradan kazanç sağlaması.

Doğu Ekspresi bileti durumları bu şekilde. Maalesef üzücü. Turistik Doğu Ekspresinin bilet fiyatı zaten pahalı. Üzerine bir de tur firmasının ekstraları eklenince fiyatlar ekstra şişiyor.

Peki bu durum Doğu Ekspresi Ana Hat treninde de geçerli mi? Kısmen evet. Adana’dan bu tura katılan başka bir arkadaşım (@dusunsenebi) da yine tur firması aracılığıyla normal Doğu Ekspresi trenine bilet almış. Ben bireysel olarak Doğu Ekspresi turu yapan birini görmedim. Sanırım bu şekilde gezen insanlar da beyaz atlarına binip gittiler..

Anlayacağınız bireysel olarak Doğu Ekspresi turu yapmak biraz hayal. Tabii ki arada tek tük biletler bulabilirsiniz. Bu biletler de muhtemelen tur firmalarının son dakika iptal olan rezervasyonları falandır.

doğu ekspresi kahvaltı
Ddoğu ekspresinde kahvaltı

Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Bulunur

Yukarıda açık açık anlattım. Aslında başlığı şu şekilde yazsam daha doğruydu : Doğu Ekspresi Bileti Nasıl Bulunamaz!

Turla gezmem diyenler, arar buluruum izinii bilirsin zır deliyim ben diyenler için yine de doğu ekspresine bilet bulma taktikleri bırakalım. Belli mi olur, kader yüzünüze güler belki 🙂

Doğu ekspresi turunda en önemli ve en zorlu konu bilet bulmak. Çok popüler bir seyahat rotası olduğundan doğu ekspresi turuna bilet bulmak oldukça zorlaştı. İnstagramda attığım storylere de en çok gelen soru “bilet nasıl buldun yeaa” olmuştu. Okuduğunuz gibi kendimi tur firmasının ellerine bıraktım. Amaan severler diyerek saldım açıkçası. Bilet yok arkadaşlar, yapacak hiçbir şey yok. Ben bir de yılbaşına bilet arıyordum yani. Normal bir gün olsa belki %1 şans bile olsa kendim bilet bulabilirdim.. Zaten tur firmasının en son 2 biletini almıştık..

Benim doğu ekspresi turuna bilet bulma durumum bu şekilde. Eğer sizler tur firmaları ile gezmek istemiyor ille de kendi kendinize seyahat etmek istiyorsanız normal doğu ekspresi turunun biletlerini kovalamanız gerekiyor. Ve başıma bir iş gelmeyecekse tur ile Kars’ı gezip turistik trenin mola verdiği Sivas merkez ve Divriği ilçesindeki gezi turlarını çok beğendim.

sivas garı
Sarı çok yakışmamış mı Sivas’a? 🙂

Aradan Sivas gezisi ve Divriği gezisi de çıkmış oldu. Bir taşta 2 kuş 🙂

divriği gezilecek yerler ulu cami
Divriği Ulu Cami – İnanılmaz bir yapı aşık oldum

Doğu ekspresi biletleri seyahat tarihinden 1 ay önce satışa açılıyor. Mesela 5 Temmuzda seyahat etmek istiyorsanız (evet doğum günüm) 5 Haziran günü TCDD sitesine kamp kurmanız gerekiyor. Bu mantıkla seyahat tarihinize göre bilet bakabilirsiniz. Ama yukarıda da anlattığım gibi işiniz çok ama çook zor!

Ben bilet arama macerasına hiç atılmadığım için sizi başka bir mecraya davet edeceğim. Bizevdeyokuz Doğu Ekspresi bileti nasıl bulunur konusunu çok güzel anlatmış. Hadi bakalım herkese başarılar!

doğu ekspresinde kahvaltı
Kahve zamanı 🙂

Evet bilet bulma konusuna da açıklık getirdiğimize göre trenin içine geri dönelim. Trendeki yemek durumlarına bir bakalım. Acıkmadık mı ya inceden? 🙂 Asmayın suratınızı yahu. Turlara birazcık! fazla para vereceksiniz ama yine verdiğiniz para sonuna kadar değecek!

Doğu Ekspresi Tur Firmaları

İnstagramda, orada burada bol bol görmüşsünüzdür. Cart turizm curt tur bir sürü firma Kars’a bu trenler ile seyahat düzenliyor. Zaten google’da da arama yaptığınızda bir dünya tur firması listeleniyor.

Yukarıda anlattığım gibi ben de mecburen bir tur firmasını seçerek Doğu Ekspresi turunu gerçekleştirdim. Burada tur firmasının reklamını yapmayacağım. Malum gezginilla blog’u bir tık büyüdü. Artık yok öyle kuru kuruya reklam yapmak 🙂 Ama instagramdan vs sorarsanız tabii ki söylüyorum o kadar da ölmedik 🙂

Tur firması konusunda tek tavsiyem bilinir şirketleri tercih edin. Bu şirketler birkaç yıldır Doğu Ekspresi turunu yapıyor olsun. Firmaların yorumlarına da ekşi sözlükten falan göz atarsınız artık.

Doğu Ekspresinde Yemek ve Fiyatlar

Öncelikle Doğu Ekspresi trenlerinin ikisinde de yemek vagonu bulunuyor. Ancak yemekler lezzetli mi sorusunun cevabı biraz muğlak. Blog’lardan okuduğum ve ortamda gördüğüm kadarıyla yemek durumları biraz vasat. Yemek vagonlarında bol bol çay veya kahve içmenizi tavsiye ederim. O manzaralarda en güzel çay gidiyor hatta!

turistik doğu ekspresi yemek vagonunda çay
Turistik Doğu Ekspresi yemek vagonunda çay var içersen

Evet alkolik kardeşim. Bu manzarada bira da güzel gider rakı da. Bunları tabii ki odanda da rahatlıkla içebilirsin 🙂

Turistik Doğu Ekspresi Yemek Fiyatları 2022

Doğu Ekspresi yemek vagonundaki yemek fiyatları bence uygun tutulmuş. Youtube videosunda tüm menüyü çektim. Buraya da fikir vermesi açısından yemek ve içecek fiyatlarının yer aldığı menüyü bırakıyorum.

doğu ekspresi yemek fiyatları
Doğu ekspresi yemek fiyatları

Trendeki içecek fiyatları da şu şekilde:

turistik doğu ekspresi yemek vagonu fiyatlar
Turistik Doğu Ekspresi yemek vagonu içecek fiyatları

Turistik Doğu Ekspresi ile seyahat edecekler yemek konusunda asla telaşlanmasın. Çünkü seyahat boyunca 2-3 saatlik verilen molalarla yemek ihtiyacınızı sonuna kadar gidereceksiniz. Üstelik her şehrin en meşhur yemekleri ile bu zevki yaşayacaksınız.

divriği pilavı sivas yemekleri
Divriği Pilavı – Sivas

Biz Kars’tan Ankara istikameti ile dönüş yaptığımızdan Sivas’ta meşhur Sivas köftesi, Divriği’de de meşhur Divriği pilavı ve yöresel tabağının tadına baktık. Sadece Erzincan’ı gezemedik ve bir şey yiyemedik. Çünkü Erzincan’a sabah 7 sularında geldik. Malum yılbaşı gecesinden çıktığımızdan hepimiz uyuyordukdjdjd. Zaten rehber de şey dedi. Erzincan’ın en güzel yeri tren garı ahahah (sorry from Erzincan’s)

sivas köftesi
Sivas köftesi

Turistik tren Erzincan’da 2 buçuk saat mola verdiğinden molanın son yarım saatine yetişerek en azından bir Erzincan havası alıp Erzincan Tren Gar’ında yarım saat adımlayabilmiştik. Üstelik Erzincan’da lapa lapa kar bizi karşıladı. Bizim için güzel bir sabah yürüyüşü oldu.

doğu ekspresi gezginilla
Reklamlar – Doğu Ekspresi gezginilla

Erzincan tren garında yürürken garın arka kısmında taksi ile şehir merkezinden dönenler de vardı. Yılbaşı sabahı 7’de kalkıp Erzincan merkezi gezecek kadar seviyor musunuz ya bu hayatı? 🙂

Bu şehirlerde verilen molalar dışında trene binmeden de kendi alışverişinizi yapabilirsiniz. Biz Kars’tan trene binmeden önce Migros’tan sağlam bir alışveriş yaptık. Aldıklarımızın yarısını da geri getirdikjkjkj. Çünkü verdiğimiz molalarda şahane yöresel yemekler yedik. Aç bitir salam da oracıkta ağladı..

Alışverişimizde bitirdiğimiz tek şey kahve, içecek, abur cubur gibi şeyler oldu. Ve bir sabah da kahvaltılıkların yarısını bitirdik. Tavsiyem market alışverişinizi asla abartmayın. Alışveriş listesinin detaylarına yazının sonlarında yine değineceğim. Ekran görüntüsü almalık bir liste sizi bekliyor olacak.

ÖNEMLİ NOT: Trende bağlantı çok düşük olduğundan kredi kartı da kullanılamıyor. Bundan dolayı yanınızda mutlaka nakit para bulundurun. Ya bu bilgileri de her yerde bulamazsınız. Bu olay yaşandı ondan aklıma geldi bu bilgi 😀

doğu ekspresi personelleri
Yılbaşında Doğu Ekspresi personelleri 🙂

Trenler Temiz mi

Doğu Ekspresi turunun hiç mi kötü yanı yok yahu diyenlere belki de verdiğim en olumsuz yanıt trenin tuvaletlerinin temizliği durumu. Maalesef tuvaletler biraz pisti. Tuvaletlerin gideri çalışmıyordu. Bu sorunu diğer vagonların wc’lerine giderek hallettik. Uzun metrajlı wc işlemleriniz için ise mola yerlerini beklemenizi tavsiye ederim. Yukarıda saydığım şehirlere ve oradaki restoran ve cafelere gideceğiniz için tuvalet işinizi bu yerlerde halledebilirsiniz. Evet hayati bilgiler devam ediyor 🙂

Trende temizlik konusunun bir diğer başlığı da kompartımanın içi ve yatakların nevresimleri. Öncelikle odaların içi tertemiz teslim ediliyor. Onun dışında nevresimler de bembeyaz ve tertemiz yine. Hatta yataklar yapılı bir şekilde odalar teslim edilmişti yani o derece hazırdı her şey. Çarşaf sermeyle bile uğraşmıyorsunuz. Tek yapmanız gereken üstteki yatağı indirmek, alttaki yatağı da koltuktan yatağa çevirmek.  İyi geceler 😀

Yani yanınızda boş yere nevresim ve yastık kılıfı gibi şeyleri yük etmeyin. Hatta 2 tane havlu bile veriliyor. Baya turistik otel 🙂 Hmmmm diyorsanız ki senin fotoğrafın gibi bir fotoğraf istiyoruz, nevresimlerimiz de çok şık olmalı derseniz onu bilemem..

doğu ekspresi
Doğu Ekspresi – Gezginilla Mode ON

Trende Güvenlik Nasıl

Herkes kelebeğini sallamasını getirsinjsjsj. Güvenlik konusu aklınıza gelecek son şey olmalı.

Gezgin insandan cidden zarar gelmez arkadaşlar.. Yani evet, tabii ki önleminizi almalısınız ancak trendeki ortam oldukça nezih (cüzdanı çalındıfkfkfk). Öyle boş beleş bir insan asla görmedim. Üstelik turla gitmenin bir avantajı da trende güvenlik konusunda ortaya çıkıyor.

Doğu Ekspresi trenine binmeden önce Kars ve Erzurum gezisi yapıyorsunuz ya işte o gezdiğiniz insanlarla birlikte aynı vagonda oluyorsunuz. Ve sosyal insanlar olacağınızı düşündüğümden turdaki insanlarla da bu vesileyle kaynaşık bi şekilde tren yolculuğuna başlıyorsunuz. Can’a da ayrıca selam edelim, drone’lu kardeşim benim 🙂 Adamın Çıldır Gölünde drone ile çektiği video’ya bakar mısınız ya.. Can Bilge Ceylan:

Çıldır Gölü

Tabi Kars’a Ankara’dan trenle gidecek olanlar için bu seçenek devre dışı kalıyor. Siz trende tanışıp(bu biraz zor) Kars veya Erzurum gezinize başlayacağınız için trende bir tık tek tabanca takılabilirsiniz. Bizi boşverin zaten ya manitanızla takılın işte mis gibi 🙂

Biz önce Kars’ı gezip sonrasında trene düştüğümüz için şahane bir ortamımız oldu. Hepimizin odası yan yanaydı. Turda tanıştığımız bu kişilerle yemek vagonunda yılbaşı organizasyonu bile yaptık! O kadar ki yan odadaki Alper Abi beni Sivas köftesine etiketlemişti ahahahah ulan ya..

turistik doğu ekspresi yemek vagonunda yılbaşı
Ekip – Turistik Doğu Ekspresi yemek vagonunda yılbaşı

Tabi yemek vagonu dışında kendi vagonumuzda yaptıklarımızı asla söylemiyorum! Bir kısım halaylar, şemmammeler, dom dom kurşunları.. Youtube videosunda mevcut ama 🙂

Doğu Ekspresi Odaları Kilitleniyor mu?

Evet kilitleniyor. Siz böyle her şeyi soracak mısınız? 🙂 İnternette blog sayfalarında bazı üfürme bilgiler var. Yok efendim içerden kitleniyormuş da dışarıdan kitlenmiyormuş falan. Böyle bir şeyin mantığı olabilir mi?

Turistik Doğu Ekspresinde her odanın kapısının üzerinde bir anahtar oluyor. İçeriden de ev kilidi gibi odanızı kilitleyebiliyorsunuz. Yani içiniz rahat olsun gönül rahatlığıyla seyahat edebilirsiniz. Aman diyim enektarınıza sahip çıkın. Abiler uyarıyor çünkü 1 tane var kaybetmeyin diye. Erkhaannnn enektarlarfgjgjg

Doğu Ekspresinde Valizler

Bu kısım biraz da kadın gezginlerimiz için.. Tahmin ediyorum ki kadınların valizleri nispeten büyük olacağından küçücük odada valizlerimizi nereye koyacağız diye düşünüyorsunuzdur. Hiiç düşünmeyin. Yukarıdaki youtube videomdan da görebileceğiniz gibi odanın üst kısmında kocaman bir valiz koyma bölmesi yer alıyor. O kadar büyük ki biz montlarımızı bile asmak yerine yukarıya koyduk. Sanırım oda büyük ya evet evet büyük, ben artık iknayım.

Yanınızda konsept olsun diye düşündüğümüz her şeyi getirebilirsiniz. Yerimiz çok! Erkek beyler ağlıyo şu anfkfkkf. Yan oda mesela 3 farklı mont getirmiş inanılmaz. Benim 2011’den beri tüm kış fotoğraflarımda aynı mont varkfkfk. Eski minimalistlerden kim kaldıı?

Odaların Sıcaklığı

Trendeki odalar resmen sıcak çok sıcak, sıcaak daha daaa sıcak olacaaak cinsten. Kısa kollu ve şortla bile seyahat edebilirsiniz yani. Siz dışarının soğuğuna hazırlıklı olun!

Odanın içinde sıcaklık derecesini gösteren bir gösterge de yer alıyor. Göstergenin yanında tuşlar da var artan ve azaltan ancak çalışmıyordu. Biz 25 derecede seyahat ettik. Hatta çoğunlukla cam açık gittik. Ve hiiç üşümedik.

doğu ekspresi manzaraları
Doğu ekspresi manzaraları

Tren Yolculuğu Yorucu mu

Ne kadar da düşünceli bir Blogger 😀

Arkadaşlar asla değil ama asla! Turistik Doğu Ekspresi turu ortalama 32 saat sürüyor. Bizim turumuz 3 saat gecikmeli olarak 35 saatte bitti. Sabah saatlerinde Ankara’ya yaklaşırken yaptığımız tek muhabbet şu oldu: “ya ne çabuk bitti, ben bir 24 saat daha giderim”

Hiç abartmıyorum gerçekten bittiğine bir tık üzüldük. Çünkü rüyaa gibi bir tatildi..

Ben hem Kars gezisi hem de 35 saatlik tren yolculuğunun üstüne bir de 7 yaşındaki yeğenim Rüzgar ile boğuştumfkfkf. Sanki Bahçeli’den kahve içip gelmişim gibi bir havadaydım. Asla Kars’tan 35 saatlik bir yolculukla Ankara’ya geldim yatayım, dinleneyim tribim olmadı. Belki de cidden rüyaydın..

Rüyanızın gerçekleşmesini istiyorsanız, öncelikle uykudan uyanmanız gerekir. 

Andre Siegtried

Tabi bu işin varış noktasıı Ankara olduğundan İstanbul veya başka illere dönecekler için bu kısım biraz yorucu olabilir. Ohh bee Ankara’nın bir avantajı çıktı ilk defa! Haha

Ankara demişken, Gezginilla is from Angara! Ankara’da birkaç saat vakti olanlar, gelmişken ne yiyelim, nereleri görelim gibi düşüncede olanlar hatta gezgin ruhlu olup 1-2 gece öncesinden gelip Ankara’yı keşfetmek isteyenler alttaki linklere tıklayarak Ankara gezisine renk katabilir, mutlaka görülmesi gereken yerlere gezi planı yapabilir. Ankara’yı da Sivas ve Divriği gibi aradan çıkarabilir.

ankara tren garı
Ankara tren garı

Trende Gürültü Oluyor mu, Uyuyamama Durumu Olur mu?

Evet bu kısımda da 50 yaş ve üzeri tayfayı gözetmek istiyorum. Çünkü bizim turumuzda 5 kişi falan baya 60 ve üzeriydi. Helal olsun be soğuk demeden, 35 saat tren ne yeaa demeden çıkıp gelmişler. Bana da yaşıtlarım instadan şey yazmış. “Öff o kadar saat yolculuk mu olur, eksi 15 derecede deli mi şeyaptı.. gibi ahlaksız sözlerdkdkd.. Siz aman konfor alanınızdan çıkmayın. Totoyu da kaldırmayın. Hayat kısa, sonra kafanıza dank edecek ama iş işten geçmiş olacak.. Aman bananeyse di mi!

Evet gürültü konusuna gelirsek, bizim Doğu Ekspresi turumuz yılbaşı gecesini de içinde barındırdığından haliyle koridorlar bir hayli gürültülü ve hareketli idi. Bu durum da bilindiğinden zaten kimse “şşt sessiz olun topunuzu keserim sizin” gibi şeyler söylemedi. Evet 65 yaş tayfa bile gıkını çıkarmadı. Bilirsiniz, bu tayfa hemen her şeye söylenirkgkgk. Zaten diğer gece herkes akşam 11 gibi falan odasına çekildi. Sessiz bir akşam ile diğer sabaha uyandık..

Yani trende akşam özel bir gün veya kutlama vs. yoksa sakin bir tren yolculuğu sizleri bekliyor..

Çocukla Doğu Ekspresi Turu Yapılır mı

Bu sorudan önce sorulması gereken soru şey değil mi, ÇOCUK YAPILIR MI? Neyse ortalık karışmadan işimize bakalım 😀 Sayın Gezginilla okurları, Kars ve çevresi ortalama eksi 15 civarı derecelerde gezindiği için çocukla gelmenizi pek tavsiye etmem. Hem kırk yılda bir babanneye falan kitleyin çocuğunuzu da iki kafa dinleyin 🙂 Ve çocuklu aile de pek görmedim gerçekten.

kars hava durumu
Kars’ta gezerken SS almıştım

Odalarda Elektrik ve Priz

Odalardaa ışıksızıım şarkısı sizin de aklınıza gelmiyor mu ya şu an? Trenlerde her odada 1 adet priz bulunuyor. Ancak mutlaka ama mutlaka yanınızda 3’lü priz getiriyorsunuz. Aşırı ihtiyaç oluyor. Telefon şarjı, powerbank şarjı, cama asılan led ışıkların prizi, su kaynatma cihazı prizi falan daha sayayım mı? Anladınız işte..

Normal Doğu Ekspresi treninde pulman koltuklu kısımda priz yokmuş ama 🙁 Hatta kuşetli vagonda priz olmasına rağmen de elektrik yokmuş. Hangi çağdayız ya 🙂

turistik doğu ekspresinde yılbaşı
Bu papyonun da acayip bir hikayesi var 🙂 Youtube videosunda varr :))

Trende İnternet Var mı, Telefon Çekiyor mu?

Doğu Ekspresi trenlerinde wifi bulunmuyor. Operatörünüzün bağlantısı ile baş başasınız. Vodafone tayfa ağlıyo şu an.. Kars’tan Ankara’ya dönüşte de mola verilen büyük yerlerin haricinde telefon asla çekmiyor. Ancak Sivas’ı geçtikten sonra sürekli internet bağlantımız vardı.

Evet instagramers tayfa için önemli bir başlıktı. O tayfa an itibariyle okumayı bıraktı bile 😀

Doğu Ekspresinde En iyi Fotoğraf Nerede Çekilir

Başlık olayını biraz abarttım sanırım ama ne yapabilirim. Efendilik isteyen ünlü bloggerların yazılarını okusundjdj. Ben şu an yazarken çok eğleniyorum. Arka planda da Ash bebeği çalıyor ki miss..

Evet, kabul edelim instagram’daki Doğu Ekspresi fotoğraflarından sizin de olsun istiyorsunuz. Eğer fotoğraflarda tren de gözüksün isterseniz trenin en arkadaki vagonlarından birinde olmanız gerekiyor. Özellikle videolarda virajlı kısımlarda trenin kıvrılarak yol alması gerçekten çok güzel manzaralar ortaya çıkartıyor. Ben bunu çekmeyi unuttumdkdk. Koca yüreklilerin fotoşoklu fotoğrafını alırım bir dal..

Arka vagonlardan bilet bulamazsanız da sorun değil elbette. Zaten “ her bileti bulduk ördeği kaldı” dediğinizi duyar gibiyimfjfjf. Trende gezinmek serbest olduğundan arka vagonlara gidip güzel videolar, fotoğraflar çekebilirsiniz.

Pulman tayfa da üzülmesin. Yataklı odaların birini tıklatıp “ bi fotoğraf çekinebilir miyiim” diyebilirsiniz (gülerken ağlayan emoji) Pulman nedir bu arada Allah aşkına ya. Batman sevdalısı biri falan mı koydu bu ismi? Arka planda da şey çalıyormuş, salla PULları zarları! 🙂

turistik doğu ekspresi nasıl
Koridorlar 🙂

Doğu Ekspresi Alışveriş Listesi

Ya resmen sizi bir tren garına bırakmadığım kaldı ha. Bir de trenin kaç model olduğunu anlatmadım sanırım. Trenimiz güzel 49 model, dosta gider, turist takıntısı olan aramasın 😀 Valla şahane bilgilerle devam ediyoruz. Şimdi geldik trende bize ne lazım olur, en çok ne gider, ne yiyip içilir kısmına!

SS ALIP WASSAP GRUPLARINDA MANİTAYA EŞE DOSTA ATMALIK ALIŞVERİŞ LİSTESİ

 • İçmelik su
 • Alkol(serbest), meyve suyu vs
 • Abur cuburlar
 • Ekmek,
 • Aç bitir kahvaltılıklar,
 • Peçete, ıslak mendil tuvalet kağıdı, çöp poşeti,

İnsta tayfa için:

 • Mum,
 • Led ışıklar (cam süsü için)
 • Yapışkanlı noel dayı, kar tanesi falandfjdfj
 • Beyaz sprey

Evden toplananlar:

 • Üçlü priz
 • Blutut hoparlör
 • Oyunlar tabu, kağıt vs. yan odadan getirenler vardı ama asla oyun bile oynamadık. Baba biz ne yaşadık yafjfjjf
 • Su ısıtıcı
 • Kahve kupası
 • Kitap(asla okumadık)

Yine aklıma bir şey gelirse bu kısmı güncellerim.

YASAK: Size hayati bir bilgi daha. Piknik tüpleri, ateşli küçük yanan şeylerin trene alınması yasaklanmış. Yan komşumuz Eray’ların tüpüne Kars Garında el koydular. Kars kaşarı alırken adam 4 tane gezen tavuk yumurtası almıştı onlar da patladı hahahah. Lan trende menemen de yapmazsın ya 😀

Kitap demişken, 35 saat bitmez yeaa diye düşünerek kitap da getirdik. Hem de cep telefonlarına, tabletlere netflix’ten birkaç dizi/film izledik. Tabi hiçbirinin yüzüne bakılmadı. Yahu nasıl geçti o kadar saat halaa anlamadım. Dedim ya bir 24 saat daha giderdik biz..

Mesela bazı blog yazılarında battaniye falan yazmışlar. Saçmalamayın ve asla öyle şeyler taşımayın. Kafanızın karıştığı yerde bana instagramdan sorabilirsiniz. KPSS matematik öğretmeni gibi hissettim şu an kendimifkfk.

Bu ihtiyaç listesini ekran görüntüsü al arkana yaslan.

kars gezi turu doğu ekspresi
Kalpak da listeye eklenebilir, birazcık pahalı ama 🙂

Değinmek istediğim bir konu daha var. Sonra sizi yavaştan salacağım söz.

Doğu Ekspresi turuna uyumaya gitmiyoruz. Çoğunlukla da bu seyahat kış aylarında yapıldığından (ki siz de kış ayında yapmalısınız) hava da erken kararıyor. Haliyle gündüz vakti oldukça değerli. Uykucu tayfa saatlerini 8 civarına kesinlikle kurmalı. Sıfır şaka!

Arkadaşlar öyle manzaralardan geçiyorsunuz ki ağzınız resmen açık kalıyor. Zaten bu manzaraları kaçıracaksanız açın netflix izleyin evinizde o derece yani. Ya da şey var, TRT Belgeselin muazzam bir Kars Belgeseli.. Açın onu izleyin. Alternatif olarak da Gezginilla’nın Finlandiya’daki Buzkıran gemisi deneyimini izleyebilirsiniz 🙂

Seyir halindeyken Kars-Erzincan bölümündeki manzaralar sağlı sollu olduğunda yetişemedik bile nereye baksak diye. Trenin son günü de yine sabaha karşı Ankara’ya yaklaşırken Kırıkkale manzarasını bile kaçırmak istemedik ve erkenden uyandık. Ben Ankara’da da sabahın köründe uyandığım için benlik bir sıkıntı olmadı.

Doğu Ekspresinde Kahvaltı 🙂

Şöyle bir bilgiye de denk gelmişim. Doğu ekspresi gezisine dolunay vakti çıkarsanız gece de manzara izlenebiliyormuş. Biz bu hesabı kuzey ışıkları turu yaparken yapmıştık. Kuzey ışıklarını yakalamak için ayın dönemleri de oldukça önemliydi. Doğu Ekspresinde dolunay hesabı yapmak biraz garip geldi ama why not ya?

Turistik Doğu Ekspresi Turu Toplamda Ne Kadara Mal Oldu

Ahh ne siz sorun ne de ben söyleyeyim. Resmen 2019 yılında 6 ülke 12 şehir gezdiğim, arabayla Balkan turu yaptığım tutarda doğu ekspresi turu yaptım (buraya da bir gülerken ağlayan emoji rica ediciim)

Şimdi, tren bilet fiyatlarını zaten biliyorsunuz. Bu fiyatların üzerinde ekstra tur firmasının eklediği şeyler biniyor. İşte oteldir, müze giriş ücretidir, Kars kaşarıdır, gravyerdir, kaz eti yemeğidir, mola verilen yerlerde Sivas köftesidir falan bir sürü para harcanacak şey var. İşte tüm bu harcamaları hesapladığınızda ortaya güzel bir maliyet ortaya çıkıyor.

Gezginilla’nın Turistik Doğu Ekspresi turu maliyeti şu şekilde:

 • Tur firmasına: 3300 TL (otel konaklaması, sabah akşam yemeği, uçak ve tren bileti, şehir içi taşıma)
 • Kars kaşarına: 150 TL 😀
 • Kars’taki yeme içme, müze girişler, Sivas ve Divriği de yeme içme toplam: 600 TL
 • Toplamda Kars gezisi ve Doğu Ekspresi turunun bana maliyeti ortalama 4000 TL civarında oldu.

Kimi ucuz bulur kimine göre aşırı pahalıdır o konulara hiç girmeyeceğim. Hayatta tamamen neye kadar para verebileceğinize göre değişen bi konu. Seyahat etmek benim en büyük tutkum olduğumdan bu tur 6K’da olsa ben bunu yapacağım. Ve tabii ki birçok şeyden fedakarlık ederek. Mesela bir gecede 500’lük olup haftada bir meyhaneye gitmeyerek falan 🙂

Mesela aylık 12K kazanan bir arkadaşım 4K harcadığımı duyunca şok oldu. Ama ev araba kredisine her ay toplam 8K ödemesini biliyor 🙂 Neyse işte dediğim gibi.. Her tercih bir vazgeçiştir.. Çok severim bu sözü.. Maddi şeyler sizin olsun. Ben deneyimler biriktirmek, yeni şeyler keşfetmek istiyorum. Gezebilmek için de gerekirse birkaç hafta evden çıkmamaya da okeyim. Konudan sapıyoruz ya konuşturmayın beni! 🙂

doğu ekspresi yorumlar
Kars’ın her yerinde Doğu Ekspresi temalı şeyler var, harika 🙂

Alternatif Doğu Ekspresi Turu

Evet, Gezginilla sizin için bunu da düşündü! Doğu Ekspresi trenine bilet bulamayanlar için başka bir yol daha var. Üstelik daha az maliyetli..

Doğu Ekspresi turu fiyatını çok pahalı buldunuz, bu anlattıklarımdan gına geldi, 35 saat yolculuk süresini duyunca fenalık geçirdiniz, onca fotoğraf, manzara ve video da sizi heyecanlandırmadı okey. Sizin için de bir önerim var. Üstelik bu öneriyi Doğu Ekspresi tren bileti bulamayanlar ve bilet fiyatını pahalı bulanlar da uygulayabilir.

Tur şirketleri şöyle bir gezi turu daha oluşturmuşlar. Uçakla Kars’a gidip geliyorsunuz ya da dönüş Erzurum’dan yine uçakla oluyor. Doğu Ekspresi trenine de 2-3 saatlik bir mesafe olan Kars-Erzurum arasında pulman kısımdaki vagonda yani koltuklu olarak biniyorsunuz. Yani ne yardan ne serden turu da diyebiliriz bu gezi turu için 😀 Bu deneyim için de yine Tur şirketlerinin Doğu Ekspresi turu seçeneklerine göz atabilirsiniz.

kars gezisi donan nehir
Kars’taki bu ortama hazır mısınız? 🙂

TRENLE BAŞKA NEREYE GİTSEK?

Doğu Ekspresi bittikten sonra bu seyahatin tadı damağınızda kaldığından/kalacağından otomatik olarak hem Türkiye’deki hem de Dünyadaki diğer tren güzergahlarına bakıyorsunuz. Yani en azından ben hemen araştırdım. Çünkü gezginilla olmak böyle bir şey işte, anlayamazsınızdjdjd. Bu konuda en ulaşılabilir olan 2 tren rotası karşıma çıktı:

 1. Van Gölü Ekspresi
 2. Sofya Ekspresi

Özellikle Doğu Ekspresi trenine bilet bulamayanlar için Van Gölü ekspresi gayet güzel bir ikame tercih. Ben mesela, seneye Van Gölü Ekspresi yapmak istiyorum. İlgisini çekenler trenin güzergahına bir göz atsın derim. Kars rotası patladığı için bu ekspres biraz sönük kalmış ama sonuçta çoğu şey benzer şekilde ilerliyor. Seneye hep beraber Van ekspresi yapsak ya Gezginilla ekibi olarak? 🙂

Van ekspresini incelemek isteyenler ve biletlere göz atmak isteyenler şuraya göz atabilir.

Diğer seçenek de şengen vizeli ve Avrupa’ya göre nispeten ucuz yollu bir tren rotası olan Sofya ekspresi. Yine ilgisini çekenler için Sofya ekspresi linkini de buraya bırakalım. Belki aramızda Euro kazanan ve şengen vizesi olan gezginler vardır 🙂 (gülerken ağlayan emoji)

Yahu şu turları, rotaları araştırmak bile ayrı bir mutluluk kaynağı benim için. Ancak kötü bir tarafı da oluyor. Bucket list‘im sürekli kabarıyor!

Doğu Ekspresi ile İlgili Önemli Bilgiler, Doğu Ekspresi Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler ve Doğu Ekspresi Turu için En Önemli tavsiyeler bu şekilde.

Aa bu arada Dünya için küçük, benim için ise aşırı büyük bir olay yaşandı. Bu yazıyı paylaşmadan yaklaşık 4-5 gün önce Doğu Ekspresi yılbaşında başkadır temalı bir tweet attım. 2 gün sonra Cansu arkadaşım instagramdan Onedio’nun bir linkini gönderdi. Dedim ifşamız mı çıktıkfkfkf. Yazı linkline tıkladım ve attığım tiviti Onedio’nun içeriğinde gördüm! Resmen şok oldum 🙂 Türkiye’nin en çok takip edilen sitelerinden biri olan Onedio’da yer almak bana cidden çok iyi hissettirdi. Merak edenler (inanmayanlar) onedio linkine tıklayarak 9. maddeye bakabilir. Böyle böyle ünlü blogger Gezginilla mı olacağız nedir? 🙂

gezginilla onedio
Gezginilla Onedio’da! 🙂

Müthiş ya, haberi 1 haftada 80 bin kişi okumuş. Nasip et be.. Tamam tamam burada kesiyorum. Doğu Ekspresi blog yazısını sonuç kısmına bağlayıp kaçacağım. Daha yazılacak bir sürü içerik var..

Eveet Doğu Ekspresi turu blog yazım burada sonlanıyor. Üf be ne çok bilgi verdim. Şöyle bir gerçek var. Aşırı keyif aldığım seyahatlerden sonra yazdığım blog yazıları beni resmen o anlara tekrar ışınlıyor. Blog yazılarımda şöyle bir bağlantı kurabiliriz. Yazı ne kadar uzunsa o seyahatten aldığım zevk de o kadar fazla! Resmen Word üzerinden 10 sayfa yazı yazmışım, arka planda da şu çalarak.. Ash’ten pianoya geçtik.

Umarım hayatında herkes en az 1 kez olsun bu muazzam deneyimi yaşar. Türkiye’de yaşayıp da bu deneyimden mahrum kalmak gerçekten büyük bir kayıp. Türkiye’de ölmeden önce yapılması gerekenler listesinin ilk 10’una kesinlikle girecek türden bir macera.

Türkiye’de ölmeden önce yapılacak şeyler de ne ola ki derseniz eğer hemen size bir yerlerden başlamanız için birkaç link bırakıyorum. Yurt dışında falan olsa bu aktiviteler üff bee nasip et falan diye instada paylaşırsınız di mi! Mesela Trakya’da Longoz Ormanlarında kano sürmek, Longosphere’de kalmak ya da Yedigöller Milli Parkı içinde Habitat Mesire evlerinde kalmak, Nemrut Dağında gün doğumunu izlemek, doğu Karadeniz turu yapmak.. Liste uzun. Linkleri sağ sekmede açıp araştırmaya başlayın bence! Hayat kısaa…

Eheheh araya bir tane de bale sıkıştırıverdim. Sadece gezmekle değil kültürel anlamda da yapılacak, izlenecek şeyler var. Link listesi uzar gider. Buraya en enlerimi ekledim. Yoksa Konya etliekmeğinden girer Eskişehir çiböreğinden çıkarım görürsünüz! 🙂

Evet trenimize dönelim. Elin İngilizi bile gelmiş ya Kars’a düşünün.. Hatta instagramdaki paylaşımlarım sonrasında ABD, Rusya, Ukrayna taraflarından arkadaşlarım da Doğu Ekspresi turu ile ilgili bir şeyler sordular. Artık globalleşmenin zamanı gelmedi mi ya? Bekle beni “ A guide to travelling on the East Express!”Hadi inş 🙂

Doğu Ekspresi turu blog yazımda Turistik Doğu Ekspresi nedir, Doğu Ekspresi maliyeti nedir, Doğu Ekspresi odaları, Doğu Ekspresine bileti nasıl bulunur, Doğu Ekspresi Güzergahı nasıldır, Doğu Ekspresi hazırlığı nasıl yapılır, Doğu Ekspresi’nde ne yenir, yanında ne getirilir ve Doğu Ekspresi önerilerinden ayrıntılı olarak bahsettim.

Daha da uzun uzun şu tren şöyle bu tren böyle gibi bilgilerle okuyucuyu sıkmanın lüzumu da yok. Zaten zannetmiyorum ki şuraya kadar okuyan olsun. Canım anam okur ama 🙂

Son olarak, bu tren yolculuğu, 2021 yılının son gezisiydi benim için. 2021 yılında gezmiş olduğum tüm yerleri yazmış olduğum, almanak tadında bir blog yazım var. Her sene sonunda bu şekilde bir yol değerlendirmesi yapıyorum. İlginize çekerse veya sizin de böyle bir şey yapma gibi bir düşünceniz varsa alttaki linkten yazıya göz atabilirsiniz 🙂

2021 Seyahat Özeti

Size kalan tek şey konfor alanınızdan çıkıp kendinize uygun bir tarihte Doğu Ekspresi turuna hazırlanmak. Benden bu kadar.. Anlamadığınız, kafanıza takılan bir şey olursa sizlere bir mail, bir DM, bir yorum kadar uzağım. Hemen hepsine cevap yazmaya çalışıyorum.

“Seyahat için yaptığın yatırım; kendin için yaptığın en iyi yatırımdır.”

Matthew Karsten

Yol açık yola çık!

Instagram’a da bekleriz! macitilla

5 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir