karavan tatili
Akdeniz,  Anadolu,  Ege,  İstanbul,  Karadeniz,  Marmara,  Seyahat,  Türkiye

Karavan Tatili Nasıl Yapılır? Karavan Kampı Önerileri

Karavan tatili yıllardır hayallerimi süsleyen ve hemen her sene gerçekleştirmek istediğim bir deneyimdi. Karavanla seyahat etmek zaten çoğu kişinin hayali. Seyahat halinde, kampta veya herhangi bir anda bir karavan görür görmez ’abi şunlardan alacaksın basıp gideceksin buralardan yeaa’ veya ’karavan abiiğ, alıp dünyayı gezeceksin, yürüyen ev resmenfjfj’ söylemleri ile karavan özlemimi sürekli dile getirirdim…

Ve nihayet, bu sene o hayallerini kurduğum karavan tatilini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadım! Hayatımda son dönemde yaptığım çoğu şeyden sonra sıkça söylediğim ’yahu şimdiye kadar bunu nasıl denememişim veya burayı gezmemişim’ pişmanlık cümlelerini karavan kampı tatili sonrasında da tabii ki söyledim!

Geç olsun güç olmasın diyip kendimizi avutarak devam edelim.. 🙂

İstanbul'a Yakın Karavan ile Gezilecek Yerler
Karavanilla

Karavan tatili nasıl yapılır blog yazımı okuduğunuzda karavan tatili hakkında bilmeniz gereken hemen her şey, karavan tatili için alınması gerekenler, karavan tatili fiyatları, maliyeti ve Türkiye’deki karavan kampı alanları başlıklarının tamamına hakim olup bir an önce eşe dosta haber edip (tabii ki bu yazıyı paylaşıp 😛 ) karavan tatilinizi bir an önce planlamak isteyeceksiniz. 🙂 Bu saydığım başlıkların fazlası da tabii ki yazının devamında sizleri bekliyor olacak..

karavan kamp yerleri
Karavan Kamp Yerleri – Kilimli Koyu, Ağva

Türkiye’deki çoğu yeri gezip görmüş, yemiş içmiş bir Gezginilla olarak haliyle daha farklı deneyimlerin peşine düşüyorum. Mesela Bozburun’da aşırı merak ettiğim bir olay olan 1 haftalık tekne tatili deneyimini yaşadım. Tek kelimeyle inanılmazdı. Yine Türkiye’deki farklı deneyimlerden biri olan Nemrut Dağına gece yarısında tırmanıp Nemrut Dağı Milli Parkı içinde tanrı heykelleriyle gün doğumunu izledim. Hatta sadece Türkiye’de değil farklı ülkelerde de mesela Avrupa’nın ünlü başkentlerinde boş beleş dolaşmak yerine Lapland adı verilen Finlandiya’nın en kuzeyine, Kuzey Kutbuna çıkıp efsane Lapland aktivitelerini deneyip buzkıran gemisi ile donmuş Baltık Denizinde buzları kırıyoruz mesela 😀 İşte bu tarz deneyimlerin peşinde olduğumdan Türkiye sınırlarındaki bir sonraki deneyim hayalim karavan kampı tatili yapmaktı. Yoksa sizin deneyim to do list’iniz yok mu ya?(elini ağızına götürüp kapatan emoji)

Neyse, bu yazıdaysanız muhtemelen karavan ile seyahat etmenin nasıl bir his olduğunu, karavan kiralarken nelere dikkat edileceğini veya karavan ile nerelere gidileceğini falan merak ediyorsunuzdur.

Daha fazla boş yapmadan hemen bilgi bombardımanı başlıklarına geçiyorum. Fakat geçmeden önce, karavan kampını kanlı canlı izleyip neler yiyip içildiğini, yollarda sizi nasıl manzaraların beklediğini ve karavan parkı kamp alanları nasıl diye merak ediyorsanız alttaki Karavan Tatili Vlog videomu mutlaka izlemelisiniz!

Yukarıdaki karavan videosunu izledikten sonra google karavan kiralama enter yazan kaç kişiyiz? 🙂

Özellikle hayatına farklı deneyimler, tatil anıları ve değişik maceralar katmak isteyenler karavan tatilini mutlaka deneyimlemeli. Zaten bu saydıklarımın dışında kalan tayfa her sene aynı her şey dahil oteline gitmeye devam ediyor. Neyse sakinim 😀

Öncelikle karavan kiralama ile karavan satın alma kısmına değinelim. Çünkü gezgin tayfanın çoğunda bir karavan satın alma hayali var. Bir de sakin bir sahil kasabasına yerleşmek.. Ahh beyaz yakalı kölelik..

Hafta Sonu Karavan Kiralamak
Kitap karavan manzara

Karavan Kiralamak mı Yoksa Satın mı Almak?

Evet, karavan gerçekten şahane bir özgürlük, evimin otoparkına gelip birisi koysa asla hayır demem 😀 Lakin paramız yokjfjf. Yani karavan satın almak bence şu şekilde mantıklı. Güzel bir aylık gelirin var ve karavan harici kullandığın bir araban falan var. Şov niyetine alıp kenara koyabilirsin evet 😀 ama onun dışında bizim gibi beyaz yakalıların pek satın alabileceği bir şey değil. Hem iznimiz az hem de karavan satın alırsak Ankara’dan Datça’ya gidecek benzin paramız yokfjfjf. Emeklilikte alınabilir ama o zaman da karavan sürecek pek halimizin olacağını düşünmüyorum. Yazlıkçılık yazıma alabilirim sizi bu noktada..

Bir de minimalizm durumları var (minimalizm demişken istif çağı kitabı tavsiye edilsin) biliyorsunuz ki. Bir şey satın almaktan ziyade hayattaki hemen her şeyi kiralayıp ufak ufak tüm deneyimlerin hazzına ulaşmak gibi. Karavanı bir şekilde satın alabilirsiniz ama o karavan hayatınızın devamında sizi kendine bağlayacak. Belki de uçağa atlayıp o istediğiniz yere gitmeyip karavanınızla aynı yerlerde seyahat etmeye başlayacaksınız. Bu yüzden satın alma fikrini bir kenara bırakıyor, gittiğimiz yerlerde kiralama işine odaklanıyoruz.

Evet, Balkanlara uçakla gidip oradan araba kiralayarak arabayla balkan turu yapmak da sevdaya dahil.

Hangi Tür Karavan Tercih Edilmeli
Kendine dev aynasında değil karavan aynasında bi baak 🙂

Karavan Kiralarken Nelere Dikkat Edilir

Öncelikle karavan olarak değil de normal bir araba kiralarken nelere dikkat ediyorsanız aynı titizlikle karavanı da o şekilde kiralıyorsunuz. Çevresinde vuruğu kırığı var mı, karavan içindeki malzemeler çalışıyor mu, kırılmış mı gibi hemen her şeyi kontrol etmeniz gerekiyor.

Karavan kiralama aşamasında çalışanlar zaten karavana dair hemen her bilgiyi detaylıca anlatıyor. Karavanın içi bir nevi ev gibi olduğundan haliyle çok fazla düğme ve çok sayıda yapılacak şeyler bulunuyor. Zaten karavancı bey bunları anlatsa da kamp alanına gittiğinizde anlattıklarının çoğu aklınıza gelmiyorfjfj. Çoğu şeyi karavanın içinde deneme yanılma yoluyla çözüyorsunuz. Hatta biz 2-3 sefer karavancı beyi telefonla arayıp darladık. Tüpü açamadık falan 😀 Neyseki telefonda her problemi hallettik. Ama sakın gerilmeyin. Çok basit işler. Sadece o an heyecanla bazı şeyler akıldan uçup gidiyor.

karavan tatili nasıl yapılır

Son olarak karavanın iç aksamını yola çıkmadan mutlaka kontrol edin. Mutfaktaki tüpü açıp ocağın çalışıp çalışmadığınıı deneyin. Aracın elektrik aksamını kontrol edin. Su boşaltım sistemlerine bakın. Bunu özellikle söylüyorum. Çünkü kiraladığımız karavanın mutfak lavabosunun borusu akıtıyordu. Kamp alanından çıkarken karavandan baya bir su döke döke ilerledik. Gören insanlar haliyle bu suyun tuvalet suyu olmasından şüphelendi. Hatta çalışanlardan biri direkt gelip sordu. 😀

Karavanın İçinde Neler Var, Kaç +1?

Karavanlar genel olarak en az 2 kişilik olmak üzere arka tarafında çift kişilik yatak (bizimki 5 kişilikti), orta alanda oturma alanı (oturma yerleri açılıyordu), orta alanda seyyar tuvalet ve banyodan oluşuyor. Ayrıca yine orta alanda mutfak tezgahı, mini dolap ve eşyaları koyabileceğiniz dolaplar bulunuyor.

İzmir'de Karavanla Kamp Yapılacak Yerler
#Huzur

Diğer taraftan bazı karavanlarda tv ve ses sistemi gibi özellikler de oluyor. Karavanda müzik dinleme olayı olmazsa olmaz şeylerden biri olduğundan en azından karavanın bulututunun mutlaka olması gerekiyor. Bu durumu JBL ile de halledebilirsiniz gerçi. Tv olmasa da olur 🙂 Ama bir ipad veya laptop getirilebilir, yıldızların altında..

Karavanda Tuvalet ve Banyo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Karavanda tuvalet nasıl oluyor sorusu da oldukça merak edilenler arasında. Her karavanın içinde kaset tuvalet adı verilen tuvaletler bulunuyor. Tuvaletin kasetini de doldukça 2-3 günde bir temizlemeniz gerekiyor. Biz ilk kez karavan kiraladığımızdan tuvalet olayı bizi biraz germişti. Bundan dolayı bakir yerlerden ziyade kamp alanlarını tercih ettik. Haliyle de karavandaki tuvaleti kullanmadık. (Şükür :D) Sanırım ikinci kiralamamda da bu işlere bulaşmam.

Karavanda duş konusu da merak edilenlerden. Her karavanın içinde sadece 1 kişinin sığabileceği duşlar bulunuyor. Karavanın giderinden bu su kendiliğinden dışarıya tahliye oluyor. Biz duş işini de yine kamp alanlarının duşlarından hallettik. 🙂

istanbul karavan kampı greenpark ağva
Greenpark Camping Sahili, Ağva

Karavan Tatili İçin Yanınıza Almanız Gerekenler

Karavan ile seyahat etmek istiyorsanız oldukça az eşya ile yola çıkmanız gerektiğini unutmamanız gerekiyor. Çünkü o karavana asla sığılmıyor 😀 Bizim kiraladığımız karavan 5 kişilik olmasına rağmen 2 kişi zor sığdıkfjfj.

Doğada vakit geçiren kamp hayatına alışkın kişiler o tarz yerlerde ne kullanıyorsa hemen her şey karavan tatili için de geçerli diyebiliriz. Doğaya uygun rahat kıyafetler, akşam serinliğinden korunmak için hırka tarzı giysiler mutlaka getirilmeli.

Kamp alanında karavan dışında manzara seyretmek ve yemek yemek için katlanan sandalyeler ve masa, ışık veren tatlış aydınlatmalar (instagram’a stroy içinjgjg), mangal malzemeleri, kahve keyfi için mokapot veya french press (3’ü 1 arada içen kalmamıştır diye düşünüyorum) gibi şeyler de karavan tatilinize zevk katacaktır.

Karavan tatiline puanımı yükselten, kahvesini anında öğüttüğüm kahve aletime bir bakar mısınız?

Karavan Kiralarken Nelere Dikkat Edilir

Karavanda yemek durumları için de önce karavan kiralayacağınız yere mutfak araç gereçlerinin olup olmadığını sormanız gerekiyor. Ona göre mutfak malzemelerinizi, tavanızı tencerenizi de yanınızda getirirsiniz.

Kiraladığımız karavanda mutfak araç gereçleri bulunuyordu. Bir gün de mangal yerine karavanda yemek yapma deneyimini yaşamak için fettuccine alfredo yaptık. Sabah da mangalda menemen yedik 😛

Karavan Yolculuğunda Alınması Gerekenler Nelerdir? sorusunu kısacsa şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Mevsimlik Kıyafetler
 • Mutfak için Eşyalar
 • Kişisel Bakım, Temizlik Ürünleri
 • Tuvalet ve Duş Ürünleri
 • Aydınlatmalar
 • Dış Mekan, Oturma, Masa Ürünleri

Bu saydıklarım ötesinde şahane seyahat planları yapan bizevdeyokuz’un karavan ihtiyaç listesine de bir göz atmanızda fayda olabilir.

Türkiye'nin En Beğenilen Kamp Alanları
Karavan terasında kitap okuma keyfi 🙂

Hangi Tür Karavan Tercih Edilmeli?

Karavan kiralama işine ilk kez giriştiğinizde karşınıza önce birkaç çeşit karavan çıkacak. Bunlardan en yaygın olanları çekme karavan ve moto karavan. Biz moto karavan ile tatilimizi gerçekleştirdik. Ancak kamp alanlarında çekme karavan sayısı da bir hayli fazlaydı.

Karavan kullanım kolaylığı olarak ve ilk kez karavan kiralayacaklar için benim önerim motokaravan. Bir bütün halinde hemen her şey tek parça bir şekilde yolculuğunuzu yapıp kötü yollarda rahatlıkla sürüşünüzü yapabiliyorsunuz. Çekme karavanın ise yol üzerinde ve kamp alanına gelindiğinde birkaç zorluğu bulunuyor.

Karavanla Tatil Maliyeti
Mafyasın bee 😀

Mafya karavan videosunu çocuğun bisikletine rakip olarak çektim hahaha.

Uzun süreli konaklamalarda çekme karavanlar tercih edilse de bizim gibi maksimum 3-4 gün veya 1 haftalık seyahat planı olanlar için moto karavan oldukça mantıklı görünüyor.

Park yeri konusunda da önemli farklılıklar bulunuyor. Moto karavanları istediğiniz her yere çekebiliyorsunuz. Ancak çekme karavanları belirli yerlere bırakmanız gerekebiliyor.

Karavan Kullanmak için Hangi Ehliyet?

Normal otomobil kullandığınız B sınıfı ehliyetiniz ile hem motokaravan hem de çekme karavan kullanabiliyorsunuz. Ancak kamyon veya otobüsten bozma karavanlar için C ve E sınıfı ehliyetlere sahip olunması gerekiyor.

Otobüs ve karavan aynı cümlede kullanılmışken into the wild filmine bir selam çakalım bence. İzlemeyenler de bu baş yapıtı filmi mutlaka izlesin. Ancak izlemeden hemen önce bavullarını, çantalarını uzak bir yere koysun. Çünkü film bitiminde yerinizde pek duramayabilirsiniz..

Türkiye’de Karavan Tatil Yerleri

Karavan tatili blog yazım ağırlıklı olarak İstanbul civarındaki karavan kampı deneyimlerimden oluşsa da Türkiye’de karavan tatili yapabileceğiniz harika yerler bulunuyor.

Türkiye’de karavan kampı yapabileceğiniz harita üzerinde belirtilen yerlere bu linkten ulaşabilirsiniz.

Blog yazımda detaylı olarak İstanbul ve İzmir civarındaki karavan kampı alanlarına bakacağız. Sonrasında da liste halinde Türkiye’nin diğer bölgelerinde karavan tatili yapılabilecek yerlere göz atacağız.

İstanbul’a Yakın Karavan ile Gezilecek Yerler

İstanbul’da karavanla nereye gidilir sorusu İstanbul’dan karavan kiralamak isteyenlerin oldukça merak ettiği bir konu. Ben de ilk karavan tatilime İstanbul’dan başladığım için özellikle ilk kez karavan deneyimi yaşayacaklar için bu bölge oldukça güzel bir başlangıç noktası olarak öne çıkıyor.

istanbul karavan kamp kilimli koyu
Kilimli Koy – Karavan Gezi Rotası

İstanbul’un hem Anadolu hem de Avrupa tarafında birçok karavan kamp alanı bulunuyor. İstanbul’daki konumunuza ve karavanı kiralayıp yolculuğa başlayacağınız yere bağlı olarak, İstanbul trafiğine çok az maruz kalarak, karavan rotanızı şekillendirebilirsiniz.

Biz Anadolu tarafından karavanı kiraladığımızdan rotamızı Şile ve Ağva olarak belirledik. İstanbul’da karavan park yerleri konusunda akla ilk gelen ve çok sevilen yerlerden biri Sahil Kamp İstanbul. Biz de karavan tatiline ilk olarak bu kamp alanında başladık. 2 gece 3 günlük ilk karavan deneyimimiz burada geçirdik.

Sahil Kamp İstanbul’u ayrıntılı bir blog yazısı olarak ayrı bir yazıda detaylıca anlatacağım. O yüzden bu kısmı hızlı geçiyorum. Aramızda İstanbul’a plan yapmayacak olan karavanseverler olabilir. Vakitlerini almayalım.

Karavan tatilimizin son gecesini de Ağva’da bulunan Green Park Kamp alanında geçirdik. Burası kalite olarak Sahil Kamp’tan daha kötüydü ama idare eder bir kamp alanı. Farklılık olması ve karavan ile yollarda olmak için Greenpark’ a da bir gece ayırdık.

karavan kampı blog
greenpark Ağva Karavan Kampı

Bu iki kamp alanının detaylı incelemesini de en yakın sürede blogumda paylaşacağım. Blog yazılarımdan ilk olarak haberdar olmak isterseniz anasayfadaki mail kutusuna mail’inizi bırakmanız yeterli. Sadece 5 saniyenizi falan alacak bu işlem. 🙂

Genel anlamda bahsedecek olursam, her 2 kamp alanını da beğendik. Karavan kamp yerlerinde tabii ki eksikler de vardı güzellikler de. Ancak genel olarak İstanbul’da Şile ve Ağva kıyılarında çok güzel bir karavan kamp deneyimi yaşadık.

Yalnız bu saydığım 2 kamp alanının yorumlarına baktığınızda cidden şok olabilirsiniz. İnsanlar nasıl beklentilerle kamp alanlarına gidiyor cidden anlamıyorum. Neyse.. 😀

Size şimdiden önerebileceğim İstanbul yakınlarındaki karavan kamp alanlarından biri kesinlikle Sahil kamp İstanbul. Karavan Parkının manzarasına gerçekten hayran kalacaksınız!

karavan kampı
Sahil Kamp Karavan Parkı

İzmir’de Karavanla Kamp Yapılacak Yerler

İzmir’de henüz karavan tatili yapmadım. Zaten İzmir sahillerini arabayla anca bitirebildim. 🙂 Artık şimdi sıra İzmir koylarını karavan ile dolaşmaya geldi! Hem kendim hem de sizler için İzmir’de gidilecek karavan kampı alanlarının listesini aşağıya bırakıyorum. Gidenleriniz olduysa hangisi iyi hangisi kötü yorum yapabilirseniz ekstra mutlu oluruz. 🙂

Türkiye'de Karavan Tatil Yerleri
Gün doğumunda da varız 🙂

İzmir’deki En İyi Karavan Tatili Yapabileceğiniz Alanlar

 • Kalemlik Orman Kampı
 • Mona Glamping 
 • Demircili Koyu Kamp Alanı
 • Pamucak Motoclub
 • Hipo Camp
 • Caravan Camping
 • Teos Orman Kampı
 • Acar Camping
 • Dereli Camping
 • Karagöl Orman Kampı
 • Delikli Koy

Bu arada İzmir demişken İzmir’de denize girilecek hemen her koyda ve sahilde bulunmuş bir Gezginilla olarak İzmir plajları blog yazımın linkini aşağıya bırakıyorum. Karavan tatili için de iş yapabilecek bir blog yazısı kendileri. Okumaya üşenenler için her İzmir sahilinin yer aldığı Youtube videom da bulunuyor. Ne kadar düşüncelii bi Gezginilla.. 🙂

Karavan Tatili İçin Yanınıza Almanız Gerekenler

Türkiye’de karavan tatili yapılacak yerlere bölge bazlı bakacak olursak,

Marmara Bölgesinde Karavan Tatili

 • Bozcaada
 • Gökçeada
 • Kaz Dağları Bölgesi
 • Şile-Ağva
 • Assos
 • Sakarya ve İzmit Çevresi
 • Bursa İlçeleri (Mudanya, Trilye ve Gölyazı)
 • Çınarcık/Yalova, Kerpe Bölgesi

Kaz Dağları bölgesine karavanınız ile giderseniz sizlere aşırı güzel manzaralı ve doğal ürünlü çok güzel kahvaltı mekanları önereceğim. Alttaki linke tıklayarak Kaz Dağlarındaki en iyi kahvaltı mekanlarına göz atabilirsiniz.

Sakarya ve İzmit bölgesini daha önce dolaştığım için buraya fikir vermesi açısından bu çevredeki gezilmesi gereken yerlerin bir linkini bırakıyorum.

Bursa civarında bir karavan rotası izlemek isteyenler için Mudanya, Trilye Ve Gölyazı’de gezilip görülmesi gereken yerler alttaki linkte.

Çıanrcık’a karavan ile gittiğinizde gezmeniz gereken yerler:

Ege Bölgesinde Karavan Tatili

Kuzey Ege Bölgesi

Bu bölgede, Balıkesir’in Edremit ilçesinde yazlıkçı olan bir Gezginilla olarak Burhaniye bölgesini ve oradaki plajları karavancılar için oldukça uygun olduğunu düşünüyorum. Bundan dolayı Burhaniye’de gezilip görülmesi gereken blog yazımı hemen alta bırakıyorum. Burhaniye’deki çok sayıda ücretsiz sahil kenarı yerlerde şahane bir karavan tatili deneyimi geçirebilirsiniz.

Burhaniye’deki sahillere örnek olarak Öğretmenler Mahallesindeki sahili ve karavan parkını anlattığımı 2 dakikalık video’ya göz atabilirsiniz.

İzmir Bölgesi

 • Eski Foça, Yeni Foça
 • Çeşme Karaburun Urla bölgesi
 • Seferihisar, Özdere

İzmir’de mutlaka gitmeniz gereken plajları ve koyları detaylıca anlattığım blog yazımın linki de burada!

Muğla Bölgesi

 • Datça yarımadası
 • Dalyan
 • Marmaris

Akdeniz Bölgesinde Karavan Tatili

 • Demre
 • Olympos
 • Kaş

Akdeniz Bölgesi demişken, daha önce Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde Delik Deniz kral Koyunda şahane bir doğaya ve yüzme zevkine şahit olmuştum. Eğer sizler de farklı bir koy veya deniz arayışındaysanız Delik Denize bayılacaksınız. Hemen alta linkini bırakıyorum.

Karadeniz Bölgesinde Karavan Tatili

Karadeniz bölgesini, özellikle Doğu Karadeniz kısmını bir tur firması ile 3-4 günlük bir seyahat ile tamamlamıştım. Valla bilseydim tüm bu bölgeyi karavan ile dolaşırdım. Yollar biraz tehlikeliydi ama buna değerdiiye düşünüyorum. Doğu Karadeniz turunda gittiğimiz yerleri anlattığım blog yazımı da buraya bırakıyoru. Karadenizde karavan ile dolaşmak isterseniz en azından bir fikir oluşturur.

 • Bolu – Abant, Yedigöller Bölgesi
 • Amasra – Safranbolu – Kerpe Bölgesi
 • Karagöl – Artvin
 • Yedigöller – Bolu
 • Uzungöl – Trabzon
 • Pokut Yaylası – Rize

Bolu’da Yedigöller Milli Parkı içinde göllerin kenarında şahane karavan park alanları bulunuyor. Karavan konaklaması dışında bu bölgede bungalov tarzı konaklama yapmak isteyenler için Habitat Mesire Bungalov evlerini önerebilirim.

Eğer karavanınız ile Bolu’ye gitmek isteseniz, Bolu’da gezilip görülmesi gereken yerler ve Bolu yemek yerleri yazınız da hazır! 🙂

Amasra bölgesinde mutlaka gitmeniz gereken yerler:

Safranbolu’da gezilip görülmesi gereken yerler ve Safranbolu yemekleri:

Kerpe’de gidilmesi gereken sahiller ve mekanlar:

Trakya Bölgesinde Karavan Tatili

Trakya bölgesini araba ile karış karış gezmiş bir gezgin olarak hemen hemen aynı gezi rotası ile Trakya’yı karavanızla inanılmaz güzel bir şekilde gezebilirsiniz. Şimdiki aklım olsa net karavan ile bu coğrafyayı gezerdim. Karavan kiralama ve karavan kampları ile ilgili ihtiyacınız olan tüm bilgiler alttaki linkte sizleri bekliyor!

İç Anadolu Bölgesi

Saçmalamayın, en yakın sahile doğru bir an önce yola çıkın. Yol açık, yola çık 🙂

(Eğer Ankara’dan karavan kiralayıp yola çıkarsam söz, Ankara çevresindeki karavan kamp alanlarını da buraya ekleyeceğim 😀 )

türkiyede karavan ile gezilecek yerler

Kamp Alanları için Rezervasyon

Büyük hayallerle, kafanızda belirlediğiniz kamp alanına doğru yola çıkmışken oraya vardığınızda şok olmamanız için gideceğiniz kamp alanını arayarak mutlaka rezervasyonunuzu yaptırın. Özellikle birleşen bayram tatillerinde ve hafta sonları, büyük şehirlere yakın kamp yerleri bir hayli kalabalık oluyor.

Türkiye’nin En Beğenilen Kamp Alanları

 • Ada Camp Hotel Beach / Cunda
 • Önder Camping / Kuşadası
 • Yedigöller Milli Parkı / Bolu
 • Kaş Camping / Kaş
 • Oba Beach Hotel & Karavan / Ölüdeniz
 • Datça Aktur Kamping / Datça
 • Gargara Doğal Tatil Kampı / Assos
 • Azmakbaşı Camping / Akbük Koyu
 • Dalyan Camping / Dalyan
karavan tatili önerileri

Hafta Sonu Karavan Kiralamak

Bazı arkadaşların blog yazısını okurken ‘ee bizim iznimiz yok kii veya zamanımız da yokk’ dediğini duyar gibiyim. Evet bu başlık siz üşengeçler ve sürekli aynı plajda yüzüp farklı deneyimlere yelken açmayanlar için!

Özellikle deniz kenarında yaşayanlar hafta sonu karavan kiralama noktasında aşırı şanslı. Çünkü 20-30 km sonrasında illa ki bir ormana, deniz kenarına veya bir kamp alanına ulaşabiliyorsunuz. Bu durumda olanlar zaten şimdiye kadar karavan nasıl kiralamadı aklım almıyor. 😀

Madalyonun öbür yüzünde de tabii ki Ankara civarında yaşayıp denizi bile zor gördüğünden karavanın k’sinin bile aklına gelmediği İç Anadolu tayfa var. Yazar burada kendinden de bahsediyorjfjfj. Neyse ki çeşitli göletler, ormanlık alanlar sayesinde karavan kiralama için az sayıda da olsa seçenekler bulunuyor.

Ankara’ya yakın gezilecek yerler listesi ile biz de bir nebze nefes alıyoruz işte..

karavan tatilinde yemek
Karavan tatilinde yemek manzaramız

Nerede yaşarsanız yaşayın karavan kiralama deneyimini mutlaka tatmanız gerekiyor! Bir çekincesi olanlar sadece 1 gecelik ya da hafta sonu için karavan kiralayıp bu şahane deneyimin fragmanını yaşayabilir!

Karavanla Tatil Maliyeti

Eveet, ‘Gezginilla kardeş iyi hoş anlatıyorsun da bu karavan kiralama ücretleri ne kadar, benzin kaç litre yakıyorlar, karavan tatili kaça mal olur hiç anlatmıyorsun’ sözlerini duyar gibiyim.. Hemen anlatıyorum ya aşk olsun. 😀

Öncelikle en büyük giderimiz tabii ki karavan kiralama ücreti. Şimdi hemen google’a karavan kiralama yazıp karşınıza çıkan sarılı siteden hangi şehirde karavan kiralayacaksanız şehrinizi seçerek karavan kiralama fiyatlarına bir göz atın. Birkaç tanesini favoriledikten sonra sıradan ayarlayıp pazarlığınızı yapın.

Fotoğraflarda görüdğünüz karavanı, sarı siteden günlüğü 1250TL’den kiraladık. Bir tık pazarlığı da var ama söyleyemem, söyleme dedi karavancı bey. 😀

Zaten karavan kiralama fiyatları aşaığı yukarı 1500-2000TL bandında. Modeline ve yapılan kilometresine göre bu fiyatlar değişiyor. Bizim kiraladığımız karavan bir tık da eskiydi ve biraz da problemliydi. O yüzden fiyatı piyasaya göre uygundu. Zaten göreceksiniz, kiralık karavan bulmak bile oldukça zor bir iş. Memlekette bu kadar karavan sevdalısı olduğunu bilmiyordum. Baksanıza Ezgi Mola bile 😀

Karavan kiralama ücretinde okeysek diğer can yakan harcama kalemimiz benzin. Biz bir de öyle bir dönemde çıkmışız ki benzin 30 TL falan 😀 Siz yine iyisiniz şu sıralar 22 TL civarına gevşemiş.

Diğer nispeten önemsiz harcamalar da alışveriş, yeme içme durumlarına ve kamp alanı girişleri için.

Yani toplamda yetişkin bir Gezginilla’nın, 3 gece 4 günlük, yukaridaki video’da izlediğiniz karavan tatili maliyeti kişi başı 3000TL. Şu pahalılıkta bence güzel bir fiyat. Yani hemen hemen otel konaklamaları ile başabaş diyebiliriz. Tabi bu fiyatı artırıp veya azaltmak sizin elinizde. Mesela kamp alanlarına girmeyip ormanın içinde, bir sahilin kenarında takılırsınız günlük kişi başı 150 TL cepte. E karavanla pek yol da yapmadınız, benzin paranız da cepte. Böyle böyle karavan tatili maliyetinizi uygun bir fiyata çekebilirsiniz. Hatta bu karavana 4 kişi çıkarsanız maliyetiniz kafadan 1500TL’ye düşer. Neyim ben ekonomi uzmanı falan mı?asajsasjd

Bu arada, gezmeye sevenler mutlaka haberdardır ancak Türkiye’nin önde gelen gezginlerinden Emre Durmuş (yolgünlükleri) İstanbul’daki evini barkını kapatıp tatlış karavanı ile yollara düşüyor. Böylesine önemli bir karar alıp yollarda olmak muazzam bir his olsa gerek. Emre’yi kesinlikle takip etmeniz gerekiyor!

Türkiye'nin En Keyifli Karavan Rotaları ağva akçekese bungalov koyu
Türkiye’nin En Keyifli Karavan Rotaları ağva akçekese bungalov koyu

Karavanla tatile çıkmadan önce bilmeniz gereken her şeyi karavan tatili blog yazımda detaylıca anlattım. Hala aklınıza takılan bir şey varsa hem buradan yorumlar kısmına yazabilir hem de instagram’dan DM’den beni 7-24 darlayabilirsiniz. 🙂

Son olarak karavan tatili için hap önerileri bırakıp topu size bırakıyorum. Yol açık yola çık..

Karavan Tatili İçin Öneriler

 • Karavan Seyahatinizi Güzelce Planlayın.
 • Gideceğiniz Yerlere Önceden Rezervasyon Yaptırın.
 • Karavan Malzemelerini ve Deniz Eşyalarını Sakın Unutmayın.
 • Kendinizi Güneş Yanıklarından ve Böceklerden Koruyun.
 • Yola Çıkmadan Yemeklerinizin ve İçeceklerinizin Listesini Yapın, (kamp alanına gitmeden alışverişinizi tamamlayın kamp alanlarında kitlerler :))
 • Kamp Malzemelerinizi Unutmayın.
 • Bolca Mola Verip Yolların ve Doğanın Tadını Çıkarın.
 • Telefonunuzu Uçak Moduna Alın! (telefon detoksu iyidir, bana güvenin)
 • Gülümseyin 🙂
Karavan tatili nerede yapılır
Karavan tatili nerede yapılır

Bir karavan lazım bize, sınırsız kahve ve bitmeyen kitap, bir de deniz manzarası…

istanbula yakın karavan yerleri şile
Gezginilla

Karavan tatili sonrasında sırada tekne tatili var haberiniz olsun! 🙂 Tekne kiralama ile ilgili tüm detaylar da hemen alttaki linkte!

Türkiye’de mutlaka gidilmesi gereken değişik ve adı dahi pek duyulmamış adalar da bulunuyor. Bunlardan biri de İzmir’in Dikili ilçesinde bulunan Garip adası! Gezi detayları için alttaki linke göz atmayı unutmayın.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir