değişen tatil anlayışı ve yazlıkçılık
Yaşam

Değişen Tatil Anlayışı ve Yazlıkçılık – Gezginilla Olmak Yolunda

Değişen Tatil Anlayışı ve Yazlıkçılık : Yaklaşık 6 yaşımdan beri bir yazlıkçılıktır gidiyor. Üniversiteye kadar hemen hemen her yaz gelinir 2-3 ay kalınır. Kapkara olunup Ankara’ya dönülür. Ankara ahalisine ohaa yine kapkara olmuşsun söyletilir. Aradan yaklaşık 23 -24 sene geçmiş ve ben hala bir şekilde bu yazlıkçılığın içindeyim. Artık gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorum çünküü Yazlıkçılık Kazanacak!

Hayatımın büyük bir bölümünü (yaz aylarını) Kuzey Ege’de Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Burhaniye/Pelitköy’de geçirdim. Halen de geçirmeye devam ediyorum. Hatta bu yazıyı yazlığın arka balkonundan(5 balkonu var da karisiyodkdkd) yazıyorum. 15 Ağustos Perşembe, sabaha karşı 4 suları , spotify quando radyo eşliğinde yazıyorum(tesekkurler cuneyt ozdemir) Liverpool az once Istanbul’da bir kupa daha kazandı. Tebriks. Tarihe not sen misin?

yazlıkçılık kazanacak
yazlıkçılık kazanacak

Üniversite yıllarına kadar muazzam bir çocukluk geçirdik burda. Gece yarılarına kadar saklambaçlar, top oynamalar, sahilde kaynatmalar.. 1 sene boyunca asla görüşmeyip de sadece yaz döneminde, sanki daha dün görüşmüş gibi devam eden arkadaşlıklar.. Cağnım 90’s.. Şıpıdık terlikler.. Akşama kadar bir ön balkon, bir arka balkon, güneş batımında teras.. Sonraa efendim üniversiteye geçildi tabi. Hatta üniversite sonuçlarına bile burda internet kafede baktık. Evet o kör dönemsjdjd. Üniversiteden sonra da işlere güçlere girildi. Çocuklar rahata erdikten sonra anne baba inceden buraya yerleşti. Artık senenin 6-7 ayını burda, cennette geçiriyorlar..

Üniversite yıllarında yavaş yavaş ‘ yazlık ne yeaa’ , ‘öff bi mekan bile yok adam akıllı’, ‘huzur evi la burası’ söylemleri artmaya başladı bizde, etrafı, piyasayı gördükçe. Ergenlique vibezz. Tabi ünide sürekli Alanyalar, Çeşmeler falan göz açıldı. Sonrasında da full yazlık tatilinden yarı zamanlı yazlığa geçildi. Buraya gelmeden evvel işte bi Antalya’ya, İzmir’e falan uğrayıp, akıp, eğlenip! öyle yazlığa gelmeye başladık. Burdaki tatile tatil demiyorduk. Sürgündü adetadjdkdk Açıkçası artık sevmiyorduk 🙁 Affet beni akşam üstü..

Türkiye’deki Anlamsız Tatil Anlayışı

Tabii hayatta bazı dönüm noktaları var. Yaşlanma durumu var. Bazı şeyleri ayıkma durumları var. Şimdi yıllar sonra düşünüyorum da burası baya bayaa cennetmiş. Türkiye’deki turizm leşliğinden sonra burası resmen kurtarılmış bölge. Sen kim oluyorsun ya derseniz de Türkiye’de gitmediğim pek koy, körfez, tatil beldesi vs. kalmadı. İnanmazsan aha dayıya sordjdjdj. Neyse konu bu değil. Tamam siz daha çok gezdiniz ya😊 Bi durun Allahınızı severseniz. Zaten ortalık karışık! Mesela Bodrum haberlerini falan duymuşsunuzdur. Bayramda 3 milyon insan gitmiş Bodrum’a. Şaka mısınız? Ya da şey, ayayorgide mekanda giriyosun aşırı kalabalıktan dolayı deniz görmeyen bi şezlongta bin lira falan harciyosun ahahha. Mal mısınız?

Burhaniye/Edremit Körfezi

Lokasyonumuza dönecek olursak, burası mis gibi bir körfez: Edremit Körfezi . Biraz da turizm elçiliği. Edremit körfezi adeta yazlıkçılık için yaratılmış. Cağnım yazlıkçılar. Edremit körfezinde gezilecek yerler yazısı da gelir yakında. Keep in touch! Ve tabiiki Yazlıkçıların akrabaları! dışında turist yok denecek kadar az. Yabancı turist zaten yok. Turist demişken Antalya’da, Marmaris’de falan Türkler insan yerine koyulmuyo artık, yüzümüze bakılmıyor ya. Çirkin olaylar yaşandı çakal esnaflarla. Neyse.

Pelitköy sahillerinde 2 liraya kivi çayı şoku

Buralarda fiyatlarda da herhangi bir fahişlik yok. Zaten yer gök emekli şov, isteseler de bi noktaya kadar fiyatları yükseltebilirler. Aylık 1 milyon kazansınlar yine de harcamaz o tayfasjsjs. Bugün mesela harika bi sahilde (karşıda Kaz Dağları, arka full zeytinlik falan) kutu kola sadece 5₺. Akşam deniz manzaralı gitar falan çalınan bir cafede türk kahvesi 7₺. Hadi buyur. Şezlonglar 15-20₺ (agustos 2019). Abi Kocaeli Kerpe‘de şezlonglara 2 katını ödedik kişi başı. Bir de yazlıkçılık kokan bir yerdi Kefken! Yakışmadı.. Çeşmede kolaya 14₺ vermiştim 2017’de ayayorgi beachlerinde. Şükür kurtulduk oralardan😅 Şu an soralım sole mare tayfaya bi kola ne kadar?sjsjsj

burhaniye edremit balıkesir gezisi
Kivi Çayı Vibes

Tabii işin bir boyutu maddiyat. Kotor’da sahilde en pahalı noktada bira 2€ mesela. İnanılmaz ya, 1€=6,40₺ ve hala yurtdışı daha ucuz. Salak mıyız saf mıyız niye o paraları veriyoruz? Migrosta bile 2€’dan pahalı!

İkincisi belki daha da önemlisi seri köz tayfanın bu bölgede olmaması. Diyorum ya kurtarılmış bölge☺ Bu keko, seri köz mekanların her yere yayılması sayesinde de Edremit’in güzellikleriyle yüzleşildi, güzel dersler alındı, elde avuçtakinin kıymeti bilindi yani iyi ki durumları ayıkmışız. Hayat tecrübelerle dolu!

Çok gezmenin tek kötü yanı: Kıyaslayıp mutsuz olmak

Tabii çok sayıda ülke, şehir görmenin bunda etkisi de çok. Bi kere de ben müevazi olmiyim ne var!🤪 İster istemez gittiğin her yerle kıyaslıyosun ve hak edilmeyen paraları vermek benim zoruma gidiyo açıkçası. Şöyle bi tayfa var. Amaan kırk yılda bi tatile çıkıyorum banane harcarım. Tamam başkan harca da şu TR sınırlarından bi çık da bak dışarıya. Dön bak dünyayaaa. Ayak üstü seviyorlar seni TR’ de 😅 Şu anki kura rağmen yurtdışı Ege kıyıları, Adriyatik kıyıları hala Türkiye’ye göre daha ucuz.

Abi her sene aynı yere hatta aynı beach’e gitmek nedir? Nasıl bir vizyonsuzluk? Ha derseniz ki yazlık dediğin şey her sene aynı?? Yaşlılıkta zaten haldır huldur gezecek halin yok. Deniz kenarında, bahçeli bir evde huzur içinde devam edeceksin. Gençlik için de şunu söyleyebilirim. Yoğun tatil turları(yazar burada Balkan Turundan bahsediyor), koşuşturmalı gezmeler sonrasında adeta detox gibi geliyor insana. Yani gezip dolaşıp uğricaksın 1 hafta-10 gün😎 E bizim yazlığımız yok, babam paraları yemiş? O zaman şey bu coğrafyada upucuz evler var, onları kiralayıp huzur qeyfii. 9 günlük birleşen bayram tatilleri mesela. Her yer ana baba günü oluyo memlekette! Tutun baba buralardan bi ev, pansiyon vs. huzur içinde tatilinize bakın.

Kaz dağlarının esintisi, koylardaki insan azlığı, nemsiz efsane bir hava, 0 trafik, doğal besinler, zeytinlikler, teras, gün batımı..(nası yaşlandık ama) Hem bayramları aileyle geçirmek de tabiiki paha biçilemez bir mutluluk❤ Bunların hepsi yazlıkçılık için bir araya toplanmış. Ayrıca emeklilik daha güzel nerede geçirilir yazlık dışında? Nasip et be 🙂

Yazlığın ön bahçesinden | Pelitköy | Burhaniye
Yazlığın ön bahçesinden | Pelitköy | Burhaniye

Toparlayacak olursak,

Yani olay tamamen şuna döndü. Yıllık izinler tamamen yurt dışında keşfederek gezerek tozarak geçirilecek. Aşırı mutlu ediyoo, bi bilseniz 🤩🤩 Gezecek çok yer var ya bunca ülke nasıl bitirilecek ki başka? Yurt içindeki çeşmelerde, bodrumlarda, keko diyarı beachlerde de herkese başarılar 🙂 . Hem saçma sapan fiyatlar hem de kardeşim bir sahilde en fazla 2-3 saat durabiliyoruz artık. Hareket lazım😎 Ne demiştik, bayram tatillerinde falan da işte kalabalığa bulaşmadan olabildiğince yazlıkçı mode takılıcaz #huzur #serenity mode on. İşte haftasonu kaçamakları, Cuma veya Pazartesi bi izin patlatıp az insanlı Türkiye sahillerine de tabi ki düşülür. O kadar da değil Bkz: Kerpe/Ağva kaçamağı. Ankara da napçaz süreklii. Ha diyince yurt dışına da çıkılmıyor malum yuroo dolaar🤦🏽‍♂️ Durumlar böylee yabancı. Umarım herkes neyin ne olduğunu görüp durumları ayıkır. 😎

Son olarak Serdar Kuzuloğlu‘nun bir yazısında okumuştum şöyle diyordu,

Kahneman’dan bir örnekle gidersek; örneğin bir haftalık tatil -eğer aynı şeyleri tekrar ederseniz- iki hafta olduğunda iki katı keyif vermiyor. Tatili unutulmaz ve keyif veren bir serüvene çeviren şey içinde denk geldiğimiz sürprizler” diyor. Farklılıklar önemli! Şunu söyleyebilirim. 11 günlük Balkan Turunda bile son 1-2 gün ayaklarımız gitmemeye başladı, yorulduk yani🙈 9 gün tam kıvamındaymış. Son olarak da bir tatil (hatta yaşam) tavsiyesi ile bitiriyor yazısını Kuzuloğlu: Kendinizi her şeyi yaşama, yeme, görme telaşına esir etmeyin. Bulunduğunuz yerin ve anın keyfini çıkartmaya çalışın!

12 Nisan 2020’den gelen bir not: gezginilla.com 10 bin tıklanmaya ulaştı ve bu vesileyle aradaki bu süreci, ucuza tatil yapmanın önemini ve deneyim biriktimek gibi çeşitli alanlara dair birkaç şey karaladım. Aşağıdaki linkten erişebilirsiniz 🙂

yeni tatil anlayışı yazlıkçılık
yeni tatil anlayışı: yazlıkçılık

Gezginilla olmak yolunda son okuduğum kitap olan ve ufkumu açan, üretkenliğimi de artıran Orijinaller kitabı inceleme linkini de buraya bırakıyorum. Belki bir kişiye bir faydası dokunur 🙂

Bu kitabın üzerine koşmaya merak salan gezginilla “Koşmasaydım Yazamazdım” kitabını okudu ve kitap inceleme yazısını yazdı:

Son olarak değişen tatil anlayışı konusunda değişen konaklama anlayışına paralel olarak doğa ağırlıklı şahane bir konaklama tavsiyesi bırakmak istiyorum buraya. Bolu’da Yedigöller Milli Parkı içinde yer alan Habitat Mesire Yerleri:

Habitat Mesire Bungalov Evler – Yedigöller’de Doğayı Yaşamak

İyi tatiller 🤗

Instagram’a da bekleriz: @macitilla

Ben Atilla. Hayatımı daha çok renklendirmenin ve çok daha hareketli bir yaşam sürmenin peşine düştüm. Bunun sonucunda da yaşadıklarımı aktarabileceğim bu blogu oluşturmaya karar verdim. Deneyimlerimi, hikayelerimi, anılarımı biriktirebileceğim bir hayat yaşamak istiyorum. Üniversite 3.sınıfta 2011 yılında work and travel programı ile Amerika’da başlayan gezme ve keşfetme serüveni, 2012-2014 yılları arasında geçen kpsskpdsydsaleskurumsınavlarımülakatlar yüzünden sekteye uğrasa da 2 yıllık bir molanın ardından tekrar yollarda olup seyahat eden, kendisini gezerken her şeyden soyutlanmış bir şekilde hisseden, musmutlu bir gezginilla. “Dünya bir kitap gibidir ve gezmeyenler onun sadece bir sayfasını okurlar” St. Augustine ne güzel söylemiş. Gezmeyle alakalı üzerine söylenecek başka bir cümle olduğunu düşünmüyorum. “Kaybolduğu zaman asla ama asla bulunamayacak tek şey vardır, o da hayattır.” O yüzden güzel yaşayalım, kaliteli yaşayalım, bol bol gezelim 🙂 Gezmedik yer bırakma!

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: